Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Yatırımları dolar, euro gibi döviz ürünleri altın, gümüş gibi değerli madenler hisse senedi, tahvil, bono gibi değerli kağıtlarla değerlendirmek isteyen kişilerin yatırım hesabına ihtiyacı vardır. Yatırım hesapları bankalar veya aracı kurumlar tarafından müşterilerine sunulmaktadır. 

Yatırım Hesabı Nedir?

Yatırım hesapları dolar, euro, altın, gümüş, hisse senedi, bono, tahvil gibi farklı yatırım ürünlerinin alınıp satılarak kar elde etmeyi sağlayan hesaplardır. Ülkemizde faaliyet gösteren her banka müşterilerine yatırım hesabı imkanı sunmaktadır. Bu yatırım hesapları aracılıyla kullanıcılar diledikleri ürünleri diledikleri gibi alıp satabilirler. Yatırım stratejileri ile yatırımlarını değerlendirmeye almış oldukları ürünlerin sayısını artırmaya çalışırlar.  

yatirim hesabi

Bankalarda Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Yatırım hesabı müşterilerin kullanmış oldukları mevcut bankalar aracılıyla açılabilmektedir. Kullanıcılar bankalarına başvurarak yatırım hesabı açılmasını talep edebilirler. Başvuru işlemleri mobil bankacılığı internet bankacılığı, telefon bankacılığı ile online olarak yapılabileceği gibi bizzat banka şubeleri ile de yapılabilmektedir. Başvuru esnasında gerekli açıklama, uyarı ve sözleşmelerin kullanıcılar tarafından kabul edildikten sonra dakikalar içerisinde yatırım hesabı açılmaktadır. Kullanıcılar hesaplarını açtıktan sonra alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Aracı Kurumlarda Yatırım Hesabı Nasıl Açılır

Yatırım hesapları bankalar aracılıyla yapılabildiği gibi ülkemizde ekonomi sektöründe faaliyet gösteren aracı kurumlar ile de yapılabilmektedir. Bu aracı kurumlara örnek vermek gerekirse GCM Yatırım, İntegral Yatırım, Gedik Yatırım, Tacirler Yatırım, Osmanlı Yatırım gibi farklı aracı kurumlar mevcuttur. Temel olarak bütün aracı kurumlar bankalar gibi devlet tarafından denetlenmekte ve düzenli olarak kontrolleri gerçekleştirilmektedir. Kullanıcılar güven problemi yaşamadan aracı kurumlara başvurabilirler. 

Aracı kurumlara başvurular internet siteleri ve mobil uygulamaları tarafından yapılmaktadır. Kullanıcılar yatırım hesabı açmak istedikleri aracı kurumla iletişime geçerek çok kısa süre içerisinde yatırım hesabını açabilirler. Hesap açılımı gerçekleştikten sonra da diledikleri ürünleri alıp satabilirler.

Temelde tüm aracı kurumlar aynı hizmeti sunmasına rağmen kurumlar arası komisyonlarda ciddi farklılıklar görülmektedir. Aracı kurumlarda yatırım hesabı açmak isteyen kullanıcılar bu komisyon oranlarını kendilerine en uygun olan kurumu tercih etmeleri büyük avantaj olacaktır. Ayrıca aracı kurumun müşteri desteklerinin iyi olmasına, mobil ve internet sitelerinin sorunsuzca 7/24 çalışabilir olmasına dikkat etmekte de büyük önem arz etmektedir. 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir