Windows 10 İçin En Uygun Çözünürlük Ayarı Nasıl Yapılır?

Windows 10 için en uygun çözünürlük ayarı nasıl yapılır sorusunu yanıtlamadan önce cevabın birkaç tane olduğunu belirtmek gerekir. Bilgisayarınızı değiştirmiş ve eskisine göre daha yüksek çözünürlüklü ve ekranı daha geniş bir monitöre geçiş yapmış olabilirsiniz. Böyle bir durum yaşadığınızda aynı ayarlarla bilgisayarınızı kullanmaya devam edemezsiniz. Eski monitörünüzden kalan ekran ayarlarını değiştirmeniz gerekir. Değiştirmediğiniz takdirde almış olduğunuz yeni monitörde ekranınızda bulunan simgeler fazla büyük görünebilir. Bu da sizi Windows 10 için en uygun çözünürlük ayarı nasıl yapılır sorusuna yönlendirmiş olabilir. Ekran çözünürlüğünüzü ve yenileme hızını en ideal hale getirmenin ise birkaç farklı yolu bulunuyor. Windows 10’da ekran çözünürlüğünü değiştirmenin en kolay ve pratik yoluna gelelim; Bu yöntemi büyük ihtimalle nasıl yapacağını biliyorsunuzdur. Yine de hızlıca hatırlamakta fayda var.

  • Masa üstündeyken Mouse ile sağ tıklayın ve “Görüntü Ayarları” kısmına girin.
  • Burada karşınıza çözünürlük kısmı çıkacak, önerilen olarak gösterilmiş olan çözünürlük büyük olasılıkla yapabileceğiniz en iyi seçenek olacaktır.

Windows 10’da yenileme hızı nasıl ayarlanır?


Windows 10 için en uygun çözünürlük ayarı nasıl yapılır sorumuza yanıt bulduktan sonra incelememiz gereken bir soru daha var; Windows 10’da yenileme hızı nasıl ayarlanır?

Bu soru özellikle bilgisayarında oyun oynayarak vakit geçirmekten hoşlanan kullanıcıları ilgilendiriyor.
Biliyorsunuz ki oyunları başarılı bir şekilde tamamlamanın teknik detaylarından biri de yenileme hızıdır. Bazı durumlarda yenileme hızı bilgisayarınız için varsayılanın altında kalabiliyor. Ancak bu durumu Windows 10 üzerinde küçük bir ayar düzenlemesi ile düzeltmeniz ve bilgisayarınızı tam verim ile kullanmanız mümkündür.

  • Çözünürlük ayarlarını düzenlemek üzere girmiş olduğunuz ekranının en alt bölümünde yer alan “Gelişmiş görüntü ayarları” kısmına tıklayın.
  • Görüntü bağdaştırıcı özellikleri kısmına tıklayın ve arkasından açılmış olan pencerede “Tüm Modları Listele” seçeneğine tıklayın. Karşınıza çıkacak olan çözünürlük ve yenileme hızlarından en yükseğini seçebilirsiniz.

Bu aşamaya da geçtikten sonra ekran çözünürlüğünüz ve yenileme oranınız değişmiş olacak, eğer hala görüntüde herhangi bir sorununuz kalmış olursa 15 saniye içerisinde bir önceki duruma geri dönebilirsiniz.

windows 10

Üçüncü ve hiç önerilmeyen bir seçenek daha bulunmaktadır bu seçenek: Nvidia ve AMD yazılımları üzerinden özel çözünürlük ayarı yapmak

Bazı durumlarda monitör üreticileri, belli başlı bazı ayarlarla kullanıcıları sınırlandırılmış bir duruma getirebiliyorlar. Eğer Windows 10’da bulunan yukarıda sıralamış oluğumuz listenin dışında bir ayar kullanmak istiyorsanız ve kullandığınız ekran kartınız ile monitörünüz bunu destekliyorsa Nvidia ve AMD’nin kendi yazılımları üzerinden özel çözünürlük ayarı yapabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir