Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Birikimlerimizi güvenilir bir şekilde muhafaza edebilmek için çeşitli yöntemlere başvururuz. Tüm bu yöntemler arasında son zamanlarda herkesin de tercih ettiği, çeşitli vadeli mevduat hesapları kullanılmaktadır. Vadeli mevduat hesabı, bir bankanın müşterilerinin birikimlerini işletmesi ile elde ettiği kazancın belirli bir kısmını tekrar doğrudan bir şekilde müşteriye aktarması durumudur.

Böylelikle müşterinin anaparası korunarak, birikimi artırılabilir. Mevcut para hesaba yatırılır ve ardından bir vade süresi belirlenir. Bu süre zarfı boyunca, çekmeden vadeyi sürdürme veya üzerine para ilavesi yaparak devam ettirme gibi çeşitli seçenekler bulunur. Vadeli mevduat hesabı sayesinde, halihazırda olan birikimler geçen zamanla birlikte değer kazanır.

Var olan birikimini nasıl değerlendireceğini ve bununla birlikte nasıl ek kazanç elde edeceğini düşünen kimselere, vadeli mevduat hesabı adeta bir rehberlik görevi görmektedir. Vadeli hesap, kullanılmayan parayı değerlendirme seçenekleri arasında güvenilir yöntemlerin başında gelir. Aynı zamanda vade süresi uzadıkça, kişiye sağlanan kazançta aynı orantıda artış gösterecektir.

Vadeli mevduatın birçok seçeneği vardır. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak belirlenebilir. Bu tamamen kişinin beklentisine ve ihtiyacına göre değişir. Hangisi seçilirse seçilsin, banka gerekli faiz ödemelerini yaparak müşterinin kazanç elde etmesini sağlar. Vadeli hesap sayesinde ne kadar kazanç elde edileceği duruma göre değişir. Bireyin birikimine, seçilen vadeye ve vergi gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Vadeli hesap sahibi olmak isteyen kimseler, ilgili bankanın sitesine erişebilir ve kazançlarını hesaplayabilirler. Böylece durumlarına en uygun olan vadeyi belirleyebilirler.

Vadeli Mevduat Hesabı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vadeli hesap, yatırılan paranın belirli bir zaman içerisinde faiz veya kar payı getirisi sağladığı bir mevduat hesabı çeşididir. Amaç, vadeli mevduatta anaparanın zarar görmemesidir. Mevduat hesabı açmadan önce, çeşitli bankalarla görüşme yapılarak, sundukları mevduat oranlarını karşılaştırıp, değerlendirerek, kendimiz için en uygun hesabı açtırmamız gerekir.

Vadeli mevduat hesaplarında günlük faiz getirisi olan hesaplar hariç uzun vadeli hesaplardan belirlenen süreden önce para çekilirse, vade bozulmuş olur ve böylece herhangi bir getirisi de olmaz. Belirlenen vade dolmadan para çekme işlemi yapılmamalıdır. Yatırılan anapara çekilebilir, fakat kar payı sağlanmaz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir