SEO Metin Yazarlığı Nedir?

SEO İngilizce açılımıyla; search engine optimization. Türkçe karşılığı ise; arama motoru optimizasyonu demektir. Arama motoru optimizasyonu; herhangi bir arama motorundan bir şeyler araştırmak istediğinizde kullandığınız kelimelere göre bir karşılık bularak, buna uygun siteleri öne çıkaran sistemdir.

Örneğin herhangi bir konuda Google’da arama yapmak istediğinizde ihtiyacınızı en hızlı şekilde giderebilecek kelimeleri kullanırsınız. Bu kelimeleri içerisinde barındıran ve aradığınız soruya en hızlı şekilde yanıt verebilecek olan siteyi SEO sayesinde öne çıkanlarda bulabiliyorsunuz. Kısacası arama motoru optimizasyonu; interneti kişilerin ihtiyacına göre kolaylaştıran, bilgiye daha kolay erişimi sağlayan bir sistemdir. İnternet kullanıcılarının araştırmak istedikleri anahtar kelimeleri ayrıştırıp öne çıkararak onlara hitap eden içerikte siteleri öne çıkaran bir arama motoru sistemidir de diyebiliriz.

seo metin yazarligi

SEO Metin Yazarlığı

Bildiğiniz üzere metin yazarlığı artık yalnızca kitap, dergi gibi çalışmalar için kullanılan bir ünvan olmaktan çıktı. Dijitalleşen dünyanın getirdiği sistemle artık online içerikler üretilmeye başlandı ve bu da beraberinde online metin yazarlığını, dijital yazarlık gibi alanları doğurdu. Böylece dijital içerik üreten firmalar yaptıkları çalışmaların arkasında bu çalışmaları öne çıkaracak olan makaleleri üretmeye başladılar. Yani bugün internette dolaşırken karşımıza çıkan her sitenin alt yapısında o siteyi öne çıkaran, onu kelimelere aktaran makale çalışmaları yatmaktadır. Bütün bu nedenlerden dolayı dijital içerik üreticiliği, makale-metin yazarlığı kıymetinin her gün arttığı alanlardandır.

SEO uyumlu metin yazarlığı ise metni arama motorunda öne çıkaracağı için metin yazarlığı yapacağınız firmaların sizden isteyeceği bir çalışma olacaktır. SEO metin yazarlığı yapmak aslında içerikleri özgün bir şekilde üretmekle eş değerdir. Yaptığınız çalışma boyunca herhangi başka siteden bilgileri kopyalamadan özgün bir dil ile aktarırsanız SEO uyumunu sağlamış olacaksınız. Geriye kalan yalnızca ürettiğiniz içeriğin özgünlüğünü (seo ile uyumunu) denetleyecek bir sistemdir. Birçok site sizden içerik istediği ve siz bunu onlara gönderdiğinizde kendi sistemleriyle kopya içerik olup olmadığını kontrol edecek sisteme sahiptir zaten. Metni özgün bir dil ile yazıp göndermeniz yeterli olacaktır. Fakat siz SEO uyumunu denetlemek istiyorsanız bunun için bilgisayarınıza indirebileceğiniz ücretli-ücretsiz uygulamalar mevcuttur.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir