Sektörel Tecrübe Nedir?

Ekonomik belirsizliğin hala büyük olduğu düşünüldüğünde, birçok kuruluş işe alma kararları söz konusu olduğunda risk alma konusunda isteksizdir. Kısıtlı bütçeler ve yetenek edinme konusunda genel bir gerginlikle, şirketler kimi üstlendikleri konusunda daha dikkatli davranıyorlar.  Pek çok pazarlama işinde, yalnızca kendi endüstri sektörlerinden işe alım yapmak isteyen şirketlerin artan bir eğilimi vardır. Genel olarak, pazarlama departmanları son krizde oldukça büyük bir darbe aldı ve şimdi, bazı istikrar geri çekilmeye başladığında, pazarlama kaynaklarını hızlı ama dikkatli bir şekilde artırmak için baskı altında hissediyorlar. İşverenlerin sektörel deneyime neden bu kadar değer verdiğini ve birçok işe alım yöneticisi için bir zorunluluk olmaktadır.

Sektörel Tecrübe Nedir

Sektör deneyimi gerçekten gerekli mi?

Çoğu durumda, adaylar, yeterince spesifik sektör deneyimine sahip olmadıkları için reddedilir. İşe alma konusundaki genel endişeyle, kuruluşlar pazarlama girişimlerine anında değer katabilecek ve yatırım getirisi sağlayabilecek yetenekli bireyler arıyor. Özellikle finansal hizmetler, telekomünikasyon, profesyonel hizmetler, perakende ve hızlı tüketim malları sektörlerinde, işverenler yeni işe alınanların işe yaramasını beklemektedir. Tipik olarak, ilgili sektör deneyimine sahip adayların rolde hız kazanmaları daha az zaman alacaktır.

Sektör deneyimi neden bu kadar arzu edilir?

Çoğu yetenekli adayın hepsi aynı iş için yarıştığı için, işverenler aradıkları beceri ve deneyimin doğru kombinasyonunu bulmak için çok sayıda yetenek arasından seçim yapma lüksüne sahiptir. Bir pazarlama profesyoneli belirli bir sektörde etkileyici sonuçlar verdiyse, işverenden bu başarıyı aynı / benzer endüstri alanında tekrarlayabileceğine dair güven olacaktır.

Güvenli oynayarak ve sadece kendi sektörlerinde işe alım yaparak, bazı kuruluşlar pazarlama bölümlerindeki gelişmeyi, ilhamı ve fırsatları engelleyebilir. “Dışarıdan” korkusu bir hatayı kanıtlayabilir ve işverenlerin yüksek motivasyonlu, yetenekli ve değerli yeteneklerini kaybettiği anlamına gelebilir.

Sektörler arası işe alım, pazarlama ekiplerinin bilgi, uzmanlık ve görünümlerinde büyümelerine yardımcı olarak yeni bakış açıları ve yenilikler getirebilir. İşe alma stratejilerinde riskten kaçınarak ve başarısızlığa dayanıklı adayları işe almaya teşebbüs ederek, kendi yaratıcı havuzlarını boğuyor ve becerilerin kapsamını kısıtlıyor olabilirler. Ayrıca, adaylar yeni rollere geçemedikleri ve deneyimlerini çeşitlendiremedikleri için hayal kırıklığına uğrayabilirler.

Sektörünüzün dışına bakmanın faydaları?

Özellikle pazarlama disiplininde yeni fikirler ve taze bakış açıları çok değerli ve önemlidir. Diğer sektör deneyimine sahip adaylar, genellikle ihtiyaç duyulan yaratıcılığı aşılayabilir ve pazarlama stratejisi hakkında yeni bir düşünme yolu sunabilir. İşverenler genellikle bu adayları eğitebilir ve şekillendirebilir, böylece kendi yöntemlerine göre önceden belirlenmiş bir aday yerine işletmenin ihtiyaçlarına en iyi şekilde uyabilirler.

Zor bir ekonomik ortamda işletmelerin hayatta kalabilmek için bildiklerine sadık kalmak yerine yenilik yapmaları, büyümeleri ve uyum sağlamaları gerektiği iddia edilebilir. Yetenekli pazarlama profesyonellerinin becerilerini gerçekten kullanmak ve gerçek gelişimini özendirmek için işverenlerin daha tarafsız olmaları gerekiyor mu? Şirketler, sektör deneyimine daha az gözü kapalı bir yaklaşım benimseyerek, bir sektör dışındakinin aslında bir temiz hava soluğu olabileceğini görebilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir