Resim Formatları Nelerdir?

Resim formatı; bilgisayar, telefon, tablet gibi elektronik ortamlarda fotoğraf ve resimlerin doğru şekilde görüntülenmelerini sağlamaktadır. Resim ve fotoğrafların doğru sayfa düzeni ve formatta kaydedilmesi çok önemlidir çünkü doğru kaydedilmeyen resim ve fotoğraflar görüntülenemeyebilir. Teknolojik ortamlarda kullanılan resim formatlarını sizin için listeleyelim;

BMP (Bitmap); en basit resim formatı olarak adlandırabiliriz. BMP resim formatı Windows 3.1 ve 95 işletim sistemlerinde bulunan Paint programında kullanılan bir formattır. BMP resim formatının birbirinden farklı türleri bulunmaktadır

RAW; dijital fotoğraf makinalarında kullanılan bir format türü olan RAW dijital fotoğraf makinasına yansıyan görüntüleri içinde barındırır ve işlenme düzeyi oldukça düşüktür. RAW için sadece görüntü formatı demek doğru olmayacaktır çünkü RAW aslında dijital fotoğraf makinası ile çekilen fotoğrafları içinde barındıran dosyaların bütünüdür. Fotoğraf makinası ile çekim yapıldıktan sonra bu görüntüler TIFF veya JPG gibi formatlara çevrilmektedir.

resim formatları nelerdir

EPS; bu resim formatı genel olarak tüm çizim ve grafik programları tarafından kullanılmaktadır. Vektör piksel tabanlı görüntüler bu formatta kullanılmaktadır.

TIFF; genel olarak bilgisayardaki tüm programlar tarafından desteklenir. JPEG formatına göre daha fazla yer kaplamaktadır.

PSD; Photoshop uygulamasının kullandığı bir formattır. Üzerinde çalışılan dosyayı bu formatta kaydetmeniz daha sonra dosya üzerinde değişiklik yapabilmeni için önemlidir.

PICT; Bu format hemen hemen her programda ortak kullanılmaktadır. En büyük dezavantajı ise dosyadaki aynı renk olan büyük alanları çok fazla sıkıştırdığı için dosya yapısında bozulmaya sebep olması diyebiliriz.

PNG; bu resim formatı kayıpsız sıkıştırma prensibi ile çalışmaktadır. İnternet ortamında en çok kullanılan formatların başında gelir. GIF formatının daha gelişmiş bir versiyonudur ancak hareketli görüntüleri açma yetkisine sahip değildir.

PDF; yayıncılık formatı olarak bilinen bir format türüdür. Taşınabilir ve yazdırılabilir belgeler oluşturabilmek için üretilmiştir.

JPG; birden fazla rengi bir arada kullanmayı sevenlerin tercih ettiği bir formattır ve çizgisel ve grafiksel özellik taşımayan resim ve fotoğraflar için kullanılır. JPEG den farklı değildir tek fark kullanılan karakter sayısıdır.

GIF; hareketli dosyalar bütünüdür. İyi bir sıkıştırma algoritması vardır ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Animasyonlu görüntüler oluşturmak için de kullanılabilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir