Puko Döngüsü Nedir?

İçindekiler

Yalın üretim felsefesinin önemli bir parçası olan ve kaizen çalışmalarında sıklıkla kullanılan PUKÖ döngüsü, tüm iş süreçleri ve insan ile sağlanan iş gücünün sürekli iyileştirilmesi için önemli bir ön adımdır. PUKÖ kısaltması aslında İngilizce PCDA olarak kısaltılan ve “Plan”, “Do”, “Check” ve “Action”  ifadelerinin anlaşılması ve uygulanması için kullanılan bir terimdir. Türkçe olarak Planla, uygula, kontrol et ve önlem al ifadelerini tanımlar. Bu kaizen adımı ilk olarak, Walter Shewhart tarafından önerilmiş ve daha sonra William Edwards Deming tarafından geliştirilmiştir. Bu çalışma modeli problemin çözümlerinin test edilmesi ve sonuçlarının da analizini kapsar. Aynı zamanda elde edilen sonuç ile problemin tekrarlamaması için önlem alma yoluna gider. Bu da çözümün sürekli iyileştirilmesi ve devamlılığı için oldukça önem arz etmektedir.

puko dongusu

Planla

Bu aşamada temel olarak ele alınan problemin çözülmesi için gerçekleştirilecek proje planlanır. Proje ekibi ile birlikte probleme yönelik bazı temel sorular belirlenir ve tartışılır. Bu sorular problem temelini, kullanılabilecek kaynakları ve hedefleri içerebilir. Yeterli bilgi toplandığında proje planı da ortaya çıkar. Ancak bazı durumlarda plan değişkenlik gösterebilir.

Uygula

Uygulama aşaması endüstri mühendisleri tarafından genelde “aksiyon almak” olarak ifade edilen ve bir projenin hayata geçirildiği adımdır. Planlanan projenin adım adım ve kontrollü olarak gerçekleştirilmesi projenin sağlıklı sonuç vermesi açısından önem taşımaktadır. Ekip çalışması ve sorumluluk bilinci ile uygulama aşaması daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Bu aşamada da bazı öngörülemeyen sorunlarla karşılaşılabilir. Bu durum bazen ekibi planlama adımına geri dönmek durumunda bırakmaktadır.

Kontrol Et

En önemli adım olan kontrol aşaması, projenin test edildiği çeşitli analizlerin yapıldığı ve olabilecek hataların belirlendiği bölümdür. Proje ekibi bu aşamada çalışmanın ilerleyen zamanlarda oluşabilecek sorunlarını görecek ve gelecekte bunun için önlem alabilme imkanları olacaktır. Kontrol çalışmasında etkili analiz yöntemleri kullanmak daha doğru sonuçlar almayı sağlamaktadır. Bu nedenle ne kadar çok analiz yöntemi kullanılırsa o kadar doğru ve ayrıntılı inceleme yapılmış olacaktır. Tekrar eden hatalardan korunmak ve kaizen felsefesine bağlı olarak sürekli iyileştirme yapabilmek için kontrol aşaması oldukça özenli ve dikkatli yapılmalıdır.

Önlem Al

Son olarak planlanan projenin uygulanması ve kontrol edilmesi ile projenin sağlıklı olarak gerçekleştiği düşünülerek kontrol aşamasında belirlenen ve öngörülen sorunlar için ileriye dönük önlemler alınmalıdır. Bu aşamada gerçekleştirilen PUKÖ döngüsü standart halini alarak çalışmanın temelini oluşturmaktadır. İlerleyen zamanlarda bu projenin tekrar uygulanması sırasında PUKÖ döngüsü standartlaştırıldığı edildiği için ve döngü adımlarında hatalar belirlenip önlemler alındığı için, plan her tekrarladığında döngü de daha mükemmel bir hal almaktadır. 

PUKÖ döngüsü verimlilik ve üretkenlik açısından problem çözümleri ve projelerde oldukça etkili olmaktadır. Ekip çalışması ve kaizen bilincinin projelerde benimsenmesiyle de çalışmalar çok daha etkili sonuçlar vermektedir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir