Optik Gözlük Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Gözünüzün net görememesi hayat kalitenizi oldukça düşürür. Gözlük alarak bu sorunu giderebilirsiniz. Ama yanlış seçim sonucu neden olan ağrılar ve hatta yaralar hayatınızı daha da zorlaştıracaktır.

Peki, gözlük alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Öncelikle sizi doğru yönlendirebilecek bir optisyen bulmak gerekmektedir. Sizinle yeteri kadar vakit geçirecek optisyen, sizin ihtiyacınızı öngörecektir. Kafanızdaki sorulara cevap verebilecek yetkinlikte olmalıdır. Doğru sorular sorarak sizi yönlendirmelidir. Ayrıca materyaller hakkında da sizi bilgilendirerek hem bütçenize uygun hem de en kaliteli ürünü göstermelidir.

gozluk

İlk soracağı soru sizin amacınıza yönelik olmalıdır. Bu nedenle gözlüğü ne amaçla almak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Örneğin bisiklet süren biri, kask kullandığı için kaskı taktığı zaman canını acıtmayacak ve esneyebilen bir materyal tercih edilmelidir. Böylece bir daha kask taktığı zaman rahatsız olmayacaktır. Veya gece araç kullanan bir sürücü için gelen ışıkların camda yayılmaması ve görüşünü etkilememesi gerekmektedir. Buna uygun ışık geçirgenliğinde bir cam tercih edildiğinde konforlu bir yolculuk yapacaktır. Aynı zamanda ultraviyole ışınlarını kesen bir cam olmalıdır. Bu da gündüz yapılan yolculuğu ve hatta gün içerisinde gözünüzün sağlığını etkilemektedir.

Ardından yüz tipinize uygun çerçeve seçilmelidir. Kullanışlı olması açısından bu konuya dikkat edilmelidir. Küçük çerçeve, büyük yüzü olan biri için tercih edilmemelidir. Görüşünü daraltır ve kullanıcı kullanmakta zorluk çeker. Yine bu konuda uzman görüşü alınmalıdır.

Yüzünüze en uygun gözlüğü nasıl seçmelisiniz?

İlk olarak yüz şeklinizi öğrenmelisiniz. Bunun için internette birçok alışveriş sitesi bulunmaktadır. Yüz şeklinizi öğrendikten sonra ona uygun bir çerçeve seçebilirsiniz. Aynı zamanda cilt ve saç renginize uygun çerçeve rengi öneren siteler de vardır. Örneğin kumral saç ve koyu kahverengi gözleri olan biri için kahverengi, koyu yeşil ve ayrıca kırmızı renk tonları önerilmektedir.

Gözlük yüzünüzde nasıl durmalı?

Gözlük çerçevesinin doğru seçim olup olmadığını anlamak için yüzünüzdeki sınırlarına bakmak gerekir. İlk bakılması gereken şey, gözlüğün üst çerçevesi kaşlarınıza denk gelmelidir. Kaşlar ne tamamen dışında ne de olduğu gibi çerçevenin altında kalmalıdır. Yani kaşlarınızın bir kısmı gözükmelidir. Bu yüzünüze göre en uygunudur. Aynı zamanda gözlerinizi ortaya çıkaracak ve yüzünüz güzel gözükecektir.

Çerçeve seçiminde önemli bir diğer nokta ise hafif olmasıdır. Çünkü gözlük tüm gün kullanılacak ve bir süre sonra ağrı yapmaya başlayacaktır. Özellikle kalın cam kullananlar bu konuda çok zorluk çekmektedir. Bu nedenle ağrı yapmaması için çerçevesiz veya ince çerçeveli gözlük tercih edebilirsiniz.

Cildinizin alerjik olup olmaması da dikkate alınmalıdır. Hassas ve alerjik bir cildiniz varsa kullanılan materyal sizin için sakıncalı olabilir. Daha önce gözlük kullanmadıysanız ve alerjinizin olup olmadığını bilmiyorsanız, bu konuda uzman görüşü almanız faydalı olacaktır. Çünkü gözlüğün değdiği yerler ve en çok da kulak arkası alerjiden dolayı yara olabilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir