Mor Renkli Çiçekler ve Bakımları

Mor renk insanlar için aklın, sevginin, mutluluğun rengidir. Genelde insanlar mor rengi çiçeklerde severler. Mor çiçekli bitki isimleri ve özellikleri çok fazla ilgi gören ve araştırmalar yapılan konular arasındadır. 

mor renkli çiçekler ve bakımı
mor renkli çiçekler ve bakımı

Mor Renkli Çiçek İsimleri

Mor renkli bitkiler oldukça hoş kokuya sahip, görünüş olarak da hoş bir görüntüye sahip bitkilerdir. Bunlar;

Leylak çiçekleri

Leylak çiçeği anlam olarak; insan da masumiyet, aşk, mutluluk gibi duyguları canlandırır. Harika kokulara sahip; muhteşem görüntüsü ile mayıs ve haziran aylarının ilk haftalarında çiçek açan ve oldukça uzun boyu olan çalı bitkileridir.2 metre ile 10 metre arasında boyları bulunmaktadır. Yetişmiş bir leylak çiçeği gövde yapısı olarak 30 cm’ye ulaşmaktadır. Leylak çiçeği; renk değiştirebilir. Kar beyaz renge sahip leylak çiçeği, koyu maviye dönüşebilir. Leylak çiçeğinin 2 organı vardır. 

Leylak kokusu oldukça hoş ve oldukça kuvvetli bir kokudur. Leylak Çiçeği Bakımı: Yaz aylarında yeterli seviye de su verilmesi gerekmektedir. Su kaybı olduğu zaman bitki yaşamını yitirebilmektedir. Günün belirlenmiş saatlerinde sulanması gerekmektedir.

Mor Gül  

Mor gül denilince akla ilk gelen; büyü ve sevgi simgeleridir. Bir kişiye sevgi ve hayranlık duygularıyla büyük bir aşk ile büyülenenler, romantik bir şekilde duygu ve düşüncelerini ifade etmek için lavanta güllerini kullanırlar. Mor rengin royalt ile geleneksel bir bağlantısı vardır.

Her zaman bol taze yetişen sağlam bitkiler arayın. Hastalıkların veya zararlıların varlığına işaret ettiği için yapraklarda solmuş saplar veya lekeler olan güllerden uzak durun.

Mor Güller, havaların ısınmaya başladığı; ilkbaharın başlarında ekildiği zaman en iyi sonucu verirler. Ancak; bu sadece bu dönemde ekilecekleri anlamına gelmez. Büyüme mevsimine uygun bir şekilde herhangi bir zamanda ekilebilir. Fakat; aşırı sıcaklar mor gül için engel oluşturduğundan; en fazla sıcağın olduğu yaz mevsiminde ekim yapmaktan kaçınmalısınız.

Mor Gül Bakımı: Mor gül torbalı güller olarak; kışın satın alınmaktadır. Soğuk havalara dayanması için yoğun bir şekilde budanması ve mumyalanması gerekir. Bazı; mor gül çalıları kaplarda toprakla satılmaktadır. Bu güller ilkbahar mevsimine kadar satın alınamazlar. Bu güller bahçenizde bulunan mumlu olan güllere göre daha uzun ömürlü olmaktadır.

Mor Sümbül

Mor sümbüller anlam olarak; bir kişiye olan; derin bağlılığı ve çekiciliği ifade etmektedirler.

Mor sümbüller aynı zamanda; birisine yaptığınız hatadan dolayı ondan af dilerken; gönlünü almak kişiye gönderdiğiniz özür çiçeğidir. Bu özür çiçeğini alan kişi; mor sümbülün eve yayılan hoş kokusu ve derin anlamları sayesinde; alan kişide çok farklı ve hoş duygular yaratacaktır.

Mor Sümbül Bakımı: Sümbülün yetiştirildiği ortam 14-15 derecenin altına asla inmemelidir. Sümbül bitkisi asla susuz bırakılmamalıdır. Yaz mevsiminde de haftada en az 2 defa mutlaka sulanmalıdır. Bu bitkinin toprağı mutlaka nemli olmalıdır.

Mor lale

Mor lale oldukça fazla çeşidi olan; 75 farklı lale cinsi olan bir bitkidir. Mor lalenin bilimsel adı tulipadır. Tüm özel günlerde, mor lale tercih ederek; sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Gönderdiğiniz mor laleler; serin yerde ve loş ortamda muhafaza edilmelidir. Bu ortamlar; mor lalenin daha uzun süre canlı görünümüne sahip olmasını sağlar.

Mor lalenin yaprakları; uzun ve mızrak türündendir. Lalenin sapının üstünde; bir tane çiçek bulunur. Bu çiçekler çok farklı renklerde olabilmektedir. Aynı zamanda; alacalı da olabilmektedir. Lale bitkisi; soğandan yetişmektedir. ilkbahar mevsiminde çiçekleri açar. Lale soğanları bu anlamda baktığımız zaman; sonbaharda dikilmeleri daha uygundur.

Mor Lale Bakımı: Mor lale çiçeği, yaz mevsiminde haftada iki defa saksının üstünden sulanacak şekilde sulanmalıdır. Yaz mevsiminde sulama tekniğine baktığımızda; 1 haftayı 2 ye böldüğünüz için Pazartesi ve Perşembe günleri tercih edilmesi uygundur.

Lavanta

Lavanta çiçeği; bahçe tasarımında gerçek bir klasiktir. Sadece; insana harika bir hoş koku yaymakla kalmaz, aynı zamanda kişiyi görüntüsü ve kokusuyla etkileyerek; tatil moduna sokar.

Genelde; akdeniz bölgesinde yetiştirilen lavanta; güneşli, sıcak ve kuru bir alanı; ayrıca, besin açısından da fakir ve taşlı toprağı sevmektedir.

Lavanta, insanı son derece rahatlatan ve huzur veren kokusu ile; birçok parfümde, yağda, mutfakta kullanılan temizlik ürünlerinde kullanılmaktadır. Lavanta bu hoş kokulu aromatik çiçeklerini haziran ayından ağustosa kadar göstermektedir.

Lavanta Bakımı: Lavantanın verimli olabilmesi için bakımı oldukça önemli bir etkendir. 

Lavanta bitkisinin verimli olabilmesi için; en fazla azot ve fosfora ihtiyaç duyar. Bu yüzden yetiştirirken; dengeli bir gübreleme yaparsak, yüksek çiçek verimine ulaşmış oluruz. Lavanta fidesi ekildikten sonra mutlaka; iyi bir şekilde gelişmesi ve daha çabuk tam verim alınması için, yabancı ot mücadelesinin mutlaka yapılması gerekmektedir.

Menekşe

Menekşe çiçeği anlam olarak saflığı ve güzelliği simgelemektedir. Bu yüzden birçok kişi üretim ve hediye etmek için menekşeyi tercih etmektedirler. Menekşe ülke olarak İngiltere’de üretilmeye başlanmış ve sonrasında dünyaya yayılmıştır.

Menekşeler; genellikle uzun ömürlü bitkilerdir; yaprakları kalp şeklindedir ve oldukça düzensiz büyümüşlerdir. Çiçekleri ise; asimetrik bir görüntüye sahiptir. Mor renge sahip olan menekşe bahar ve yaz mevsiminde çiçek açmaktadır.

Menekşe Bakımı: Menekşe; genel olarak, nemli olan ve aynı zamanda yoğunluğu da düşük olan topraklarda büyümeyi seven bir bitkidir. 

Bu bitkiyi büyütmek için mutlaka; torflu toprak hazırlamalısınız. Menekşeler aydınlık ortamlarda büyümeyi severler. Fakat; dik bir şekilde gelen güneş ışınları menekşelere göre değildir. Odanızda bulunan perdenin arkasından gelen güneş ışığı onlar için en ideal ışıktır. Menekşeye konumlandırma yapılırken yaz kış ayrımı mutlaka yapılmalıdır.

Petunya 

Petunya çiçeği; yaz aylarında bahçelerde veya dış mekanlarda süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Petunya genelde yaz aylarında olan kış mevsimindeki soğuk iklime dayanıksız bir bitkidir. Mor renk dışında başka renkleri de bulunan ; petunya çiçeğinin kokusu yoktur. Petunya yıllık bitkiler gibi düşünülse de, aslında uzun yıllar yaşayan bitkileridir.

 Uygun ortamlar sağlandığı zaman; yıllarca yaşamaya devam edebilmektedirler. Petunyalar; genelde güneşi veya yarı gölge olan yerleri çok severler. Yaz mevsiminde ve sonbahar da çiçek vermeye devam ederler.

Petunya Bakımı: Petunya bitkisinin dikim zamanı ilkbahar mevsimin sonu yaz mevsimin başıdır. Şubat ve mart ayında ekilen tohumlar mayıs ve haziran ayında bahçeye veya tercihe göre saksıya ekilir. Petunya tohumu oldukça kolay ve kısa bir sürede 2 hafta içerisinde çimlenir. Petunya bitkisine uygun bir şekilde gübreleme yapılması gerekmektedir. Bu sayede bitki bol miktarda çiçek verir ve daha canlı bir görüntüye sahip olur. Gübreleme işlemi için; bitkiyi sularken rahatlıkla kullanabileceğiniz sıvı gübreleme yöntemini kullanabilirsiniz. Petunya bitkisini mutlaka budamalısınız.

Zambak

Mor Zambak çiçeği anlam olarak; başarılı, gururlu, haysiyetli olan kişileri temsil eder. Mor; genel anlamda gurur anlamına gelir. Bazı ülkelerde Kraliyet ailesiyle bağlantılı olan mor zambaklar her zaman; çok nadir ve özel bitkiler olarak kabul görülmüştür. Bundan dolayı; mor zambaklar, krallığı aynı zamanda ayrıcalığı ve de tutkuyu simgelemektedir.

Zambak çiçeğinin sahip olduğu yaprakları; hem gevrektir hem de daha hassastır. Antenlerinde bulunan polenler genellikle açık sarı renktedir. Zambak çiçeğinin kokusu, lilyuma oranla daha fazla ağır ve daha hoş kokuludur. Zambak çiçeğinin gövdesine baktığımız zaman ince ve zarif yaprakları vardır.

Zambak çiçeğinin Bakımı: Zambak çiçeğinde en önemli bakım düzenli olarak sulanmasıdır. Bitkinin toprağı sürekli nemli olmak durumundadır. Çiçek 2 günde bir sulanmalıdır.

Yaz mevsimine geçildiği zaman ise; sulama sıklığı ve buna bağlı olarak sulama miktarı da arttırılmalıdır. Fakat çok fazla sulama yapılırsa; aşırı sulama bitkinin ölmesine sebep olur.

Ortanca

Dünyanın farklı birçok yerinde yetiştirilen ortanca, 1 ile 3 metre arası boy atabilen, kış mevsiminde yapraklarını döken, çalı gövdesine sahip bir süs bitkisidir. En fazla türünün olduğu yer Doğu Asya’da bulunan, Çin, Kore ve Japonya’dır. Ortanca çiçekleri genelde ilkbahar mevsimin başından sonbahara kadar büyür; gövdelerin uçlarında bulunan çiçek başlarında demet veya salkım şeklinde büyüme gösteriler. Bazı zamanlar çiçek başlarında; küçük görümüm yönünden de cılız veya çok büyük yapıda gösterişli çiçekler şeklinde ortaya çıkarlar. Gösterişli olan çiçekler halka biçiminde veya küçük olan çiçeklerin dışına doğru uzayabilirler.

Yabani doğada bulunan bitkilerin gösterişli çiçekleri oldukça azdır veya yoktur. Ekilecek ve yetiştirilecek olan bitkiler genelde; büyük çiçeklere sahip olacak şekilde seçilmelidir.

Ortanca Çiçek Bakımı: Ortancalar genelde ışıklı ortamları seven bitkilerdir. Bu tarz yerler onların büyümesi için en iyi ortamlardır. Bu çiçeklere; sabah güneşi ve akşam üzerinde olan güneş yararlıdır. Bu çiçekleri kuvvetli ve dinç tutmak için ışık oldukça önemli bir faktördür. Fakat bu bitkiler fazla ışığa maruz kalırlarsa; güneş ışıkları çiçeklerin yapraklarının büyük bir kısmına zarar verebilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir