Marmara Denizinin Özellikleri Nelerdir?

Marmara Denizi; Karadeniz’i, Ege Denizi ve Akdeniz’e bağlayan bir iç denizdir. Türkiye’nin Asya ve Avrupa kısımlarını da birbirinden ayırır. Marmara Denizi ülkemize kıyısı bulanan Akdeniz, Karadeniz ve Ege Denizinden daha küçüktür. Yaklaşık olarak 240 km uzunluğa ve 70 km genişliğe 11,500 kilometrekare yüzölçümüne sahip ve en derin yeri -1.270 metre olan Manzara Denizi’nde görülen akıntı, tipi normal deniz ve okyanuslardaki dairesel tip yerine, doğu batı yönünde bir akıntıdır. Denizin yüzeyi Karadeniz kökenli, dibi ise Akdeniz kökenlidir. Tuz, sıcaklık ve oksijen oranı bakımından farklı su kütlelerinden oluşmaktadır.

Marmara Denizi’ndeki adalar; İmralı Adası, Marmara Adaları ve Prens Adaları olarak gruplandırılır. Yüzölçümlerine göre göre en büyük üç ada sırasıyla; Marmara Adası, Paşalimanı Adası, Avşa Adası olarak bilinmektedir. Marmara Denizi ülkemize kıyısı olan 4 denizden bir tanesi olmakla birlikte diğer denizlerden ayrılan en belirgin özelliği ise, sadece ülkemize ait bir iç deniz olmasıdır. Bütün kıyıları tamamen ülkemize aittir. Marmara Denizi günümüzden yaklaşık 7000 yıl kadar önce sadece bir göl iken Karadeniz tufanı olarak adlandırılan bir tufan sebebiyle İstanbul boğazının suyla dolması sonucunda bir deniz haline gelmiştir.

marmara denizi

Marmara Denizi Karadeniz ve Ege Denizi’nin çok fazla etkisinde kalan bir denizdir. Özellikle buralardan gelen akıntılar sebebiyle yüzeyde Karadeniz etkisi, dipte ise Ege Denizi ile Akdeniz etkisi görülmekte olup hem bu tuz oranı, hem sıcaklık hem de oksijen oranını etkilemektedir. Marmara Deniz’inin iç kısımları Kuzey Anadolu Fay hattının geçiyor olduğu bir yerdedir. Marmara Denizi alanı oldukça hareketli bir fay bölgesidir. Bundan dolayı sık sık merkez üssü depremler olmaktadır. Marmara Denizi’nin ismi çok eski zamana dayanmaktadır. Marmara isminin konulmasındaki en önemli etken Marmara Denizi’nde eskiden çok fazla miktarda mermer çıkarılması nedeniyle Yunanca Mermer anlamına gelen Marmaros, ismi verilmiştir.

Marmara bölgesine kıyısı olan, toplamda 7 adet ilimiz bulunmaktadır. Bunlar; İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ olarak bilinmektedir. Marmara denizinde bulunan önemli körfezler ise şu şekilde sıralanabilir; İzmit Körfezi, Gemlik Körfezi, Bandırma Körfezi, Erdek Körfezi.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir