L Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Evlerin en önem verilen alanları şüphesiz salonlardır. Misafirler ağırlanırken göze hitap etmesine dikkat edilmelidir. Bu açıdan dekorasyon büyük önem taşır. Evlerin planlarına göre salonlar farklılık gösterir. Kimi düzgün bir dikdörtgen şeklindeyken kimi salonlar da L şeklindedir. L salonlar genellikle iki farklı oda şeklinde kullanılır. Klasik salonlarda oturma grubu ve yemek masasını bir arada kullanıldığı için L tip salonlar çoğu insan için bulunmaz nimet. Bir bölümünü oturmaya ayrılırken diğer bölümünü yemek odası şeklinde kullanılır. Böylece düzenli bir görüntü elde edilmiş olur.

l salon tasarımı dekorasyonu

L Salon Dekorasyonu

L salonlar dekore edilirken dikkat edilmesi gereken ilk husus hangi tarafın hangi amaçla kullanılacak olmasıdır. Kalabalık misafirlerinizi yemekte ağırlamayı seviyorsanız büyük olan tarafı yemek odası bölümüne ayırmalısınız. Buna karar verildikten sonra sıra mobilya seçimine geliyor. İki farklı oda şeklinde olsa bile aynı tip mobilya tercih etmelisiniz. Bir tarafta klasik diğer tarafta modern mobilyalar kullanırsanız hiç de hoş olmayan görüntülerle karşılaşabilirsiniz.

Duvarların iki bölüm için de aynı renk olması karmaşayı azaltacaktır. Halı seçerken aynı halıyı kullanmak zorunda değilsiniz. Farklı ama birbirine uygun yer döşemesi salonunuza ayrı bir hava katacaktır.

Peki, salonlarda yemek yemeye alışkın olmayanlar ya da tercih etmeyenler ne yapmalı? L salonun diğer bölümünü dinlenme alanı olarak kullanabilirler. Rahat mobilyalarla döşenmiş, gözü dinlendiren renklerle tamamlanmış bu alana kimse hayır demez. Kütüphane olarak da kullanıma çok uygun olur. Bunun için tasarlanmış çok değişik kitaplıklar bulunabilir.

L Salon Kullanışlı mı?

Salon modellerinden dekore edilmesi en zor olan tip L salondur. Genellikle çok eşya sığdırılmaya çalışıldığı için karmaşık bir görüntüsü vardır. Bu karmaşadan kurtulabilmek için olabildiğince küçük eşyalar tercih edilmelidir. Fazla büyük olmayan köşe koltuk dar alanlar için hayat kurtarıcıdır. Duvarları düzenlerken tablo ve saatlerde aşırıya kaçılmaması gerekir. Gerek renk uyumuna gerekse boyut uyumuna çok dikkat edilmelidir. Kapıdan bakıldığında huzurlu bir görüntü için açık renkler kullanılmalı. Zorluğuna rağmen yine de en kullanışlı salon tipi olarak kabul edilir. Evlerinin planlarını kendileri oluşturanların en tercih ettiği modeldir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir