İş Yönetimi Nasıl Olmalı?

İçinde bulunduğumuz devirde yöneticilik anlayışı çok değişti. Yeni gelen kuşakla beraber eskisi gibi asık suratlı ve fazla otoriter yöneticiler çalışanlar tarafından sevilmiyor. Yeni gelen döneme ayak uydurup hem çalışanlarınız tarafından sevilip hem de onlardan saygı görmek istiyorsanız unutmamanız gereken bazı maddeler var.

İyi bir yönetici olmak ve çalışanlarınız tarafından sevilmek istiyorsanız onlara karşı davranışlarınız çok önemlidir. Nerde ne yapması gerektiğini bilen bir yönetici çalışanlarından tarafından saygı görür ve sevilir. İşte iyi bir yönetici olmak ve iş yönetiminde başarılır olmak için bazı ipuçları.

Çalışma ortamınızın uyum içinde işlemesini sağlayın

Çalışanlarınızın tam verimle çalışabilmesi için huzurlu bir çalışma ortamına ihtiyaçları vardır. Bunu da ancak çalışma ortamınızda uyumu sağlayarak yakalayabilirsiniz. Çalışma ortamınızda uyumu sağlamak için bütün çalışanlarınıza aynı mesafede davranmaya özen gösterin. Ayrıca çalışanlarınızı diğerlerinin yanında eleştirerek ya da aşağılayarak kendilerini dışlanmış hissetmelerine müsaade etmeyin. 

is yonetimi

Açık ve net olun

Kişisel gelişimin ilk kuralı her zaman için yeni fikirlere açık olmaktır. İş yerinizde de her zaman için yeni fikirlere açık olun. Çalışanlarınıza onları dinlediğinizi ve fikirlerini önemsediğinizi hissettirin. Ayrıca onlardan beklentilerinizi ve isteklerinizi net bir şekilde ifade etmeniz aranızda yaşanabilecek olası problemlerin önüne geçer ve dürüst bir çalışma ortamına zemin hazırlar. 

Çalışanlarınızın arkasında olun

Her iş yerinde hatalar ve aksamalar olur. Böyle zamanlarda da çalışanlarınızın arkasında durmanız gerekir. Bir hata ve ya sorun olduğu zaman bir kişiyi suçlamak yerine ortaya bir çözüm sunmak yönetici olmanın en önemli gerekliliklerinden biridir. Bu hem hata yapan çalışanınızın özgüven kaybetmesini engeller hem de sizin bir yönetici olarak gördüğünüz saygıyı arttırır. 

Desteğinizi hiç bir konuda esirgemeyin

Çalışanlarınızın ihtiyaçları konusunda bilgi sahibi olun. İş ile ilgili olarak ekipman gibi ihtiyaçları karşılamanın yanı sıra özel hayatlarına da destek olabilirsiniz. Yeri geldiğinde çalışanlarınıza duygusal destek vermeniz onların size olan sadakatini fazlasıyla arttıracaktır. Çalışanlarınız ne olursa olsun arkalarında sizin gibi bir destekleri olduğunu bilmeliler.

Saygı saygıyı getirir

Çalışanlarınıza saygı göstermeniz onların da size karşı saygı göstermelerini sağlar. Bir çalışan olmanın yanı sıra onlara birey olarak saygı duyduğunuzu hissettirmeniz gerekir. Saygı aynı zamanda çok güçlü bir motivasyon aracıdır. Sizden saygı gören ve onlara inandığınızı bilen çalışanlarınız sizi yüz üstü bırakmamak için ellerinden geleni yapacaklardır. 

Çalışanlarınızı takdir etmeyi bilin

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çalışanlar yöneticilerinden takdir edilmeyi bekliyor. Çalışanlarınızın yaptıklarını takip edip onları takdir etmeyi bilin. Bunun için çok büyük bir başarıya ulaşmalarına gerek yok. Çalışanlarınızı takdir etmeniz onların kendileri olan güvenlerini ve çalışma motivasyonlarını da fazlasıyla arttıracaktır. 

İyi bir yol gösterici olun

İyi bir yönetici çalışanlarına her zaman yol göstermelidir. Gerek iş yaşamlarında gerekse kişisel yaşamlarında onlara yol gösterin ve nasıl yapacaklarını öğretin. Çalışanlarınız sizi sadece bir yönetici olarak değil aynı zamanda bir akıl hocası olarak da görmeliler. 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir