Heykel Ve Heykeltraş Nedir?

Mermer, alçı, taş, balmumu, kil gibi çeşitli malzemeler kullanılarak hayvan, insan veya eşyaları üç boyutlu olarak tasarlama ve üretme sonucu ortaya çıkan unsura heykel denir. Bu malzemelerin türüne göre oyularak, biçimlendirilerek ya da döküm tekniği kullanılarak yapılabilir. Heykelcinin çok uzun zamanlara dayanan bir tarihi vardır. Mağaralarda yapılan kazı çalışmalarında pek çok heykel örneğine rastlanmıştır. Heykeller sayesinde geçmişle, şu an arasında bir bağ kuruluyor. Heykelcilik, bir sanattır. Düşüncelerin ve hissedilenlerin somutlaştırılması halini heykelcilik olarak tanımlayabiliriz.

heykel, heykeltraş

Heykeltraş, heykelleri tasarlayan kimselerdir. Maalesef ki herkes heykeltraş olamaz. İyi bir heykeltraş olabilmek için öncelikle gerçekten istemek gerekir. Ardından özverili bir şekilde çaba göstermek gerekir. Görsel estetik ve yeterli el becerisi ile harika dokunuşlar yaparak yetenekli bir heykeltraş olmak oldukça mümkün.

Türkiye’ deki Ünlü Heykel Ve Heykeltraşlar

Türkiye pek çok değerli sanatsal yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Bu sanatsal yapıların arasında heykellerde yerini almaktadır. Türkiye’de eserleriyle tanınan en ünlü heykeltraşları sizler için derledik.

Akdeniz Heykeli – İlhan Koman

Ünlü heykeltraş İlhan Koman’ın en bilinen eserlerinden birisi olan Akdeniz Heykeli Türkiye’nin tanınmış ve sembolleşmiş heykellerindendir. Heykel, Yapı Kredi Sigorta’nın isteği üzerine yapılmıştır. Zincirlikuyu’daki genel müdürlük binasının hemen önüne yerleştirilmiştir. 112 metal levhanın bir araya getirilmesiyle oluşmuş, kadın figürüdür. 1981 yılında Sedat Simavi Vakfı Görsel Sanatlar Ödülünü kazandı. Günümüzde ise Levent’te bulunan Yapı Kredi binasının önünde konumlanmaktadır.

Güzel İstanbul – Gürdal Duyar

Cumhuriyet’in 50.yıl dönümünü kutlamak adına 20 sanatçıya İstanbul’un çeşitli yerlerine konulmak üzere 20 heykel armağan edildi. Bunların arasında Gürdal Duyar’ın yapmış olduğu ‘’Güzel İstanbul’’ heykeli de bulunmaktadır. Heykeltraş bu eserini, geriye doğru uzanmış çıplak bir kadın figürüyle tamamlamıştır. Heykelin müstehcen olduğunu savunan kimseler tarafından heykele belirli bir süre el konuldu. Şu an günümüzde ise, İstanbul’da Yıldız parkında bulunmaktadır.

Kibele Çeşmesi – Mehmet Aksoy

Anadolu’nun Ana Tanrıçası Kibele Heykeli, Türkiye İş Bankasına aittir. Ünlü heykeltraş Mehmet Aksoy bu eserinde, Ana Tanrıça figüründen esinlenmiştir. Yaklaşık bir yılda hayata geçirilen heykel, Leventteki İş Kulelerinde bulunmaktadır. Heykelin yapımında yaklaşık 30 ton beyaz ve gri Afyon mermeri kullanılarak yapıldı. Beyaz mermer, gelinleri yansıtıyor. Kibele’nin başındaki taçta ayın halleri bulunuyor. Emzirdiği çocuklar ve içinden akan çeşmesi ile evrenselliği ve bereketi yansıtmaktadır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir