Freelance Çalışanlar için Evde Çalışma Alanı Hazırlamanın İncelikleri

Son dönemlerde şirketler çalışanlarına remote ve freelance modelleri sunmaya başladı. Çalışanlar için ofisi eve taşıma fikri hayatın içinde olup çalışma alanını özelleştirme seçeneklerini arttırmaktadır.

Olmazsa Olmazlar: Laptop/Bilgisayar

Bir Freelancer için bilgisayar, ofis tanımıyla eşdeğer sayılmaktadır. İster yazılımcı ister içerik üreticisi olun taşınabilir ya da masaüstü bilgisayarınız olduğu sürece her yer sizin ofisinizdir.

freelancer calisan

Taşınmazlar Köşesi:Mobilya Seçenekleri

Evi müsait olanlar için geniş bir masa ve rahat bir sandalye tercih edilmelidir. Koltukta ya da yatağın başında çalışmak Freelance uzaktan çalışanlar için kaçınılması gereken temel kurallardan biridir.

Çalışmak ve koltukta uzanmak aynı anda yapılamayacak eylemlerdir. Koltuktayken beden dinlenme ya da keyiflenme sinyali aldığı için hazırlanacak çalışmaya odaklanamama sorunu baş gösterebilir.

Asistanınız Kitaplık

Manuel veri tabanlarından olan kitaplıklar çalışma alanlarının vazgeçilmez depolama alanlarıdır. Müsvedde kağıtlarınızı, dosyalarınızı, araştırma alanınızla ilgili kitalarınızı sizin için taşır, düzenler. Elinizin altında olmasını istediğini her şeyi rahatlıkla kitaplıkta saklayabilirsiniz.

Çalışma Alanını kişiselleştirme

Evden çalışanlar için dekorasyon özelleştirilmesi ofiste olduğundan çok farklıdır. Ofisteki alanınız sizin için özel hayatınızı hatırlatan objelerle çevrilir. Evdeki çalışma alanınız ise özel hayatınızın merkezinde olduğu için sadece birey olarak sizi simgeleyen oblelerle sınırlandırılır. Aile içinde kişisel alanınızı buraya inşa edebilirsiniz.

Kovboylar Yalnız Çalışır

Eğer evden çalışma modelini tercih ediyorsanız toplumdan uzakta, yalnız çalışıyor sayılırsınız. Çalışma arkadaşlarınızda temasınız bir kamera ve mikrofon ile sınırlıdır. Yalnız çalışmaya devam etmek istiyorsanız bu iki önemli aleti masanızdan eksik etmemelisiniz.

Açık Havada çalışmak gibisi yok

Sürekli aynı masaya bakarak çalışmak bir süre sonra motivasyonunuzu azaltacağı için sadece birkaç saatliğine işinizi görecek malzemeleri yanınıza alarak sahile, parka, avmlere ya da kafelere giderek çalışma alanı özelleştirme seçeneklerinden en havadarını denemiş olacaksınız.

Ev dışı çalışmanın dezavantajı çevredeki hareketlilikle dikkatin dağılmasıdır. Ama evdeki diğer sorumluluklardan kaçmanızı sağlayan bu yöntemi sıklıkla deneyerek rutin dışına çıkmak size ve çalıştığınız kuruma tazelik katacaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir