Evinizin Havasını Temizleyen Bitkiler

Her an temiz bir ortamda bulunmak adına evinizin havasını temizleyen bitkiler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. NASA tarafından da yapılan açıklamada bazı süs bitkilerinin ortamın havasını olumlu etkilediği ortaya çıkmıştır. Ev havasını temizleyen çiçekler ile ev ortamında daha kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Her ne kadar günlük olarak evinizi havalandırsanız da bunun etkisi geçicidir. Siz de havayı temizleyen bitkiler sayesinde her an sağlıklı nefes alabilirsiniz. İşte bilimsel olarak da kanıtlanmış evinize temiz hava sağlayan bitkilerin listesi.

evinizin havasini temizleyen bitkiler

Aşk Merdiveni

Aşk merdiveni isimli bitkiye hepimiz aslında aşinayız. Pek çok evde bulunan bu bitki türü, hava filtresi görevini oldukça iyi bir şekilde yerine getiriyor. Evinizin havasını temizleyen bitkiler arasında aşk merdiveni en popüler olanlardan biri.

Bitkiyi, Nephrolepis Exaltata ya da Boston Fern adıyla da bulabilirsiniz.

Bambu Palmiyesi

Bambu palmiyesi adıyla bilinen uzun gövdeli palmiye de NASA tarafından önerilen bitkiler arasında yer alıyor. Ev havasını temizleyen çiçekler kategorisinde yer alan bu bitkiyi de saksıda büyütebilirsiniz. Her ne kadar ağaç formunda da olsa diğer palmiye çeşitlerine oranla bambu palmiyesinin bakımı daha kolaydır. Evinizin havasını temizlemek adına salonunuzda bu bitkiyi bulundurmanız tavsiye ediliyor.

Cüce Feniks

Cüce feniks adıyla bilinen bir palmiye çeşidi olan bu bitki de önerilen süs bitkilerinin başında geliyor. Palmiye olmasına rağmen gövdesi oldukça kısa olan bu bitkiyi her ortamda besleyebilirsiniz. Cüce feniks de havayı temizleyen bitkiler sıralamasında en popüler olanlardan biri.

Kurdele Çiçeği

Kurdele çiçeği olarak bilinen Spider Plant da pek çok evde bulunan bitki türlerinden biri. Kolay büyümesi ve beslenmesi ile bu türün yaygın kullanımı bulunuyor. Aynı zamanda bilim insanları tarafından da bitkinin hava filtresi olarak kullanılması tavsiye ediliyor.

Kılıç Çiçeği

Kılıç çiçeği olarak bilinen Sansevieria bitkisi, oldukça popüler ve kolay beslenen bir çiçek türüdür. Özellikle son dönemlerde dekorasyon fikirleri arasında kendisine geniş yer bulan çiçeğin sulanması da belli aralıklarla yapılmaktadır. Aynı zamanda ev havasını temizleyen bir bitki olan kılıç çiçeğini pek çok yerde bulabilirsiniz.

Aloe Vera

Evinizin havasını temizleyen bitkiler arasında aloe veranın özel bir yeri var. Aloe vera, yalnızca evinizin havasını filtrelemekle kalmıyor bunun yanında pek çok duruma da iyi geliyor. Hem nemlendirici etkili hem de iyileştirici özelliğe sahip olan aloe verayı mutlaka evinizde bulundurmalısınız. Her derde deva bu çiçeği pek çok yapı markette ya da çiçekçi dükkanında bulabilirsiniz. Bakımı kolay olan aloe vera bitkisi, çabuk büyüyen ve gelişen bir bitki türüdür.

Yelken Çiçeği

Yelken çiçeği hem evinizi güzelleştiren hem de kötü enerjiyi yok eden bir bitki türüdür. Hemen hemen her çiçekçi dükkanında bulunan bir tür olan yelken çiçeği, NASA tarafından tavsiye edilen bitkilerin başındadır. Evinize farklı ve hoş bir hava katan bu çiçeğin bakımı da düşünüldüğü kadar zor değil. Üstelik beyaz çiçeği ile bitkinin, tüm yaz ayları boyunca pozitif enerji sunması da göz ardı edilmemelidir.

Benjamin

Evinizin havasını temizleyen bitkiler listesinde Benjamin de oldukça önemli bir noktada bulunuyor. Bitkinin bakımı da diğer tüm önerilerimiz gibi oldukça kolay yapılabiliyor. Dayanıklı ve çabuk büyüyen bir tür olan Benjamin, havayı da kısa sürede temizleyebiliyor. Benjamin çiçeğini de hemen hemen tüm çiçek dükkanlarında bulabilmeniz mümkündür.

Kasımpatı / Krizantem

Kasımpatı ya da krizantem adıyla bilinen bu çiçek türü de sağlıklı nefesler için tavsiye edilen bir tür. Hem görüntüsü hem de işlevi bakımından her evde olması gereken kasımpatılar, aynı zamanda size enerji de veriyor. Özellikle de sonbahar aylarında bakılması gereken bir çiçek olan kasımpatının farklı renkleri de mevcuttur. Uzak Doğu’ya özgü bir bitki olan kasımpatı için ev ortamı da oldukça uygundur.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir