EFT ve Havale Nedir?

Son zamanlarda oldukça yaygın olan EFT ve havale terimleri, mobil bankacılıkla doğrudan ilişkilidir. Hayatlarımızı kolaylaştıran bu uygulamalar sayesinde dünyanın öbür ucunda olsak dahi tek tuşla sevdiklerimizle para aktarımında bulunabiliriz. EFT uygulamasının genel açılımı, Elektronik Fon Transferidir. Hali hazırda kullanmış olduğunuz bankadan, farklı bir bankaya gönderim işlemi yapılırken EFT kullanılır. Kurumlar ve bireyler arası para alış verişini internet üzerinden kolay bir şekilde yapmanızı sağlar. EFT işlemini bizzat bankalara giderek de gerçekleştirebilirsiniz, fakat mobilden halletmek her zaman için daha pratik ve zahmetsizdir.

EFT işlemini gerçekleştirirken, dikkat edilmesi gereken önemli detaylar vardır. Gönderen, banka, alıcının bankası ve alıcının ismi soy ismi gibi temel bilgileri girmek gerekir. Bu bilgileri eksiksiz tamamladığınızda EFT işleminiz gerçekleşecektir. Resmi tatiller haricinde, hafta içi her gün 08.00-17.00 saatleri arasında EFT işleminizi yapabilirsiniz. Bu saatler dışında gerçekleştirilen online işlemler maalesef ki bir sonraki güne kalacaktır.

Havale ise, aynı bankalar arasında gerçekleştirilen para aktarımıdır. Havale işlemleri mektup, bilgisayar veya banka yolu ile yapılabilmektedir. Havalenin gerçekleştirilmesi için hesap sahibinin onayı gerekmektedir. Verilen onayın ardından işlem başlar. Havale işlemi için gün ve saat sınırlaması yoktur. Dilediğiniz saatte göndermek istediğiniz miktarı, karşı tarafa doğrudan aktarabilirsiniz.

EFT ve Havale Arasındaki Fark Nedir?

EFT ve havale işlemleri, bizleri bankalara gitmekten ve büyük bir zahmetten kurtaran bir hizmet alanıdır. Her ikisi de mobil bankacılık adı altında toplanır. Telefondan, bilgisayar ve tabletlerden rahatlıkla halledilebilir. EFT ve havale işlemleri birbirlerine çok benzer olarak görünse de elbette ki büyük farklılıkları söz konusudur. Her ikisi arasında ki en büyük fark, EFT farklı bankaları hedef alırken, havale aynı bankalar arasında işlevseldir. EFT sırasında aynı bankalara değil, farklı bankalara para aktarımı gerçekleştirilir. Havale işleminde ise, para aktarımını yalnızca aynı bankalar arasında gerçekleştirebilirsiniz. Bu iki işlem arasında ki en belirgin farktır.

EFT ve havale işlemleri arasında ki bir diğer büyük fark ise, EFT’nin belirli saatleri ve günleri vardır. Her saat işleme açık değildir. Sabah 08.00, akşam 17.00 arası hizmet vermektedir. Bu saatler dışında ve hafta sonu yapılan işlemler bir sonraki günde gerçekleşir. Havalede ise durum tam tersidir. Saat ve gün kısıtlaması söz konusu değildir. Dilediğiniz her saatte ve her günde rahat bir şekilde bankalar arası para aktarımı gerçekleştirebilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir