Edirne’de Gezilecek Yerler Nelerdir?

Marmara bölgesinin en sevilen şehirlerinden biri olan Edirne, tarihi ve coğrafi yapısıyla akıllarda yer etmeyi başarmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun 2. Başkenti olarak bilinen Edirne büyük önem arz eden bir şehir statüsüne gitmiştir. İhtişamlı camileri ve tarihi hamamları insanlar tarafından gezip görülmesi gereken yerlerden olmuştur. 

edirne'de gezilecek yerler

Hıdırlık Tabyası

Hıdırlık Tabyası, yaklaşık 1750 metreyi bulan çevresi ile Edirne’nin en büyük tabyasıdır. Tabyanın içerisinde Nizamiye Ana Giriş Binası, Topçu Bataryaları, Avlu, Hendek, Koğuş Binası ve Topçu Odaları bulunmaktadır. Ziyaret edilmesi gereken tarihi bir yapıdır. 

Meriç Köprüsü

Osmanlı Dönemi zamanlarında önem arz eden, Edirne’de günümüze kadar uzanmış çok önemli yapılar bulunmaktadır. 1833 senesinde Sultan II. Mahmut zamanında temelleri atılan köprünün yapımı 1847 yılında tamamlanmıştır. Meriç Köprüsü, Edirne ve Karaağaç yolunu birbirine bağlar. Görenleri hayran bırakan tarihi yapısı sayesinde görülmeyi hak edecek mekanlardandır. 

Selimiye Camii

Edirne’de bulunan Selimiye Cami, Mimar Sinan’ın ’’Ustalık Eserim’’ diye nitelendirdiği yapısıdır. Çeşitli ülkelerden turistlere ev sahipliği yaparak, günde binlerce insana kapılarını aralıyor. Şehir merkezinde bulunmaktadır. Ulaşımı son derece kolaydır. Dünya Mirası Komitesi toplantısında Edirne Selimiye Camii’nin komite oybirliği ile Selimiye Camii’nin Dünya Mirası Listesi’ne girmesine karar verildi. Böylece bir Osmanlı eseri Dünya Mirası Listesi’ne girmiş olarak bize büyük bir onur yaşattı. 

Edirne Kent Ormanı

Görüntüsüyle insanları kendine hayran bırakan, Edirne Kent Ormanı tabiatının güzelliyle insanların hafızalarında yer etmektedir. Çeşitli aktivitelere ev sahipliği yaparak Edirne halkının sosyal yaşam alanına dönüşmüştür. Yalnızca Edirneli halkın değil aynı zamanda turistlerinde ilgi odağı olmuştur. Edirne Kent Ormanı gerek kahvaltı salonları gerekse restoranları ile bilinmektedir. Ruhunuzu dinlendirmek ve oksijen ihtiyacınızı karşılamak için bulunmaz bir mekandır. 

Enez Sahili

Yaz tatili için tercih edilebilecek, gözde sahillerden olan Enez Sahili Edirne’nin en rağbet gören sahilidir. Enez Sahili Keşan ilçesine bağlıdır. Ulaşımı kolay olduğu için de çok fazla tercih edilir. Sıcak havalarda insanların serinleyip rahatlayarak keyfini sürebileceği nezih bir alandır. Berrak suların içerisinde yazın tadını çıkartabileceksiniz. Enez sahili yılda binlerce turiste kapılarını açmaktadır. 

Trakya bölgesinde hizmet veren Çorlu Tur firmamız Gezigo siz misafirlerimizi ağırlamaktan ve mutlu bir gezi planlamaktan mutluluk duyarız

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir