Dünyanın Eğitimde En İyi Ülkeleri, 10 En İyi Ülke ?

Sizlere bu yazımızda Dünyanın Eğitimde En İyi Ülkeleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Son dönemlerde analiz şirketlerinin dünya üzerinde çeşitli araştırmalarının olduğu bilinmektedir. Bu araştırmaların başında ise eğitim sistemi yer almaktadır. Ülkeler arasındaki eğitim sisteminin belirlenebilmesi üzerine çeşitli kriterlerde analizler yapılmaktadır. Bu analizler ise bizlere dünyadaki en iyi eğitim sistemi üzerinde bazı fikirler sunmaktadır. Sizlerde dünyanın en iyi eğitim veren ülkesi hakkında araştırma yapıyorsanız, yazımıza kulak verebilirsiniz.

dünyanın eğitimde en iyi ülkeleri

Dünyanın Eğitimde En İyi Ülkeleri

Dünyanın Eğitimde En İyi Ülkeleri çeşitli puanlamalar ile belirlenmektedir. Ancak çeşitli kaynaklarda bu sıralama değişiklik göstermektedir. Bunun en büyük nedenleri arasında ise, eğitim seviyesi, okuma puanı, eğitim sistemi gibi çeşitli unsurlar yer almaktadır. Çeşitli etkenler göz önünde bulundurularak dünyanın eğitimde en iyi ülkelerini sizler için listeledik.

İşte Eğitimde En İyi 10 Ülke;

 1. Birleşik Krallık
 2. Amerika Birleşik Devletleri
 3. Kanada
 4. Almanya
 5. Fransa
 6. Avustralya
 7. Finlandiya
 8. İsveç
 9. Japonya
 10. Hollanda

Türkiye Eğitim Sistemi Nasıl?

Türkiye’de eğitim sistemi oldukça değişkenlik göstermektedir. Son yapılan değişiklik ile birlikte 12 yıllık zorunlu kademeli eğitim düzeni belirlenmiştir. Bu düzende, birinci kademe ilkokul olmak üzere; 1. 2. 3. ve 4. sınıfları oluşturmaktadır. İkinci kademe ortaokul olmak üzere; 5. 6. 7. ve 8. sınıfları oluşturmaktadır. Üçüncü kademe ise lise olmak üzere; 9. 10. 11. ve 12. sınıfları oluşturmaktadır.

Türkiye Eğitim Seviyesinde Dünyada Kaçıncı Sırada?

Eğitim seviyesi belirli puanlar üzerinden hesap edilerek oluşturulmaktadır. Bu puanlar 3 ana kategori üzerinden incelenmektedir. Bunlar; Okuma Puanı, Matematik Puanı ve Bilim Puanı’dır. Türkiye eğitim seviyesinde 1363 puanla 41. sırada yer almaktadır. 1. sırada 1731 puanla Çin, ikinci sırada 1637 puanla Hong Kong, üçüncü sırada ise 1631 puanla Finlandiya yer almaktadır.

Dünya’daki En İyi Eğitim Sistemi Hangi Ülkede?

Son dönemlerde ülkemizde eğitim sistemi üzerinde birçok değişikliğin yapıldığı bilinmektedir. Bu durum ise dünya üzerinde yer alan eğitim sistemlerinin nasıl işlediğine yönelik olarak bir merakın belirmesine neden olmuştur. Özellikle dünyanın en iyi eğitim sistemi ve işleyişine sahip olan Finlandiya ülkesi için bu merakın yer aldığını dile getirmek mümkündür. Okuma Puanı, Matematik Puanı ve Bilim Puanı göre belirlenen en iyi eğitim seviyesine sahip ülkeler şunlardır;

 1. Çin – 1731 Puan
 2. Hong Kong – 1637 Puan
 3. Finlandiya – 1631 Puan
 4. Singapur – 1630 Puan
 5. Japonya – 1588 Puan
 6. Kanada – 1580 Puan
 7. Yeni Zelanda – 1572 Puan
 8. Tayvan – 1558 Puan
 9. Avustralya – 1556 Puan
 10. Hollanda – 1556 Puan

.

40. İsrail – 1376 Puan

41. Türkiye -1363 Puan

42. Sırbistan – 1327 Puan

Finlandiya’da Eğitim Sistemi Nasıl?

Dünyanın en iyi eğitim veren ülkeleri arasında Finlandiya’nın geldiği birçok kaynakta söylenmektedir. Bundan dolayıdır ki, çoğu ülke de gözlemlerini Finlandiya üzerinde yapmaktadır. Peki, Finlandiya nasıl eğitim veriyor? Gelin, hep birlikte bakalım.

 • 7 Yaş ve üzeri eğitime başlıyor.
 • Ergenlik çağına kadar sınav ve ödev stresi yok denecek kadar az.
 • 6 Yaşına kadar herhangi bir değerlendirme testi yok.
 • Lisenin son dönemine kadar rekabet oluşturabilecek herhangi bir durum yok.
 • Zorunlu sınavlar 16 yaşından sonra başlamaktadır.
 • Zekâ seviyesine göre ayırt edilmeksizin tüm çocuklar aynı sınıfta yer alıyor.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz hususlar Finlandiya eğitim sisteminde ön plana çıkan hususlardır. Bunun yanı sıra eğitimcilerinde oldukça kaliteli bir şekilde seçildiğini de ekleyebilmek mümkündür.

Dünyanın Eğitimde En İyi Ülkeleri

Dünyanın Eğitimde En İyi Ülkeleri ile ilgili olarak çeşitli kaynaklar üzerinden derlemiş olduğumuz bilgileri sizlerle paylaştık. Bu ülkeler arasındaki eğitim seviyesi değerlendirildiğinde, bizlerin Kanada ve Finlandiya’da yer alan eğitim sisteminin en iyiler arasında olduğunu görebilmek mümkündür. Yapılan araştırmalar neticesinde de Kanada ve Finlandiya eğitim sisteminin düzeyini görebilmeniz mümkündür. Sizlerde dünyanın en iyi eğitim veren ülkesi hakkındaki düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir