DNS Nedir? Nasıl Değiştirilir?

DNS (Domain Name System), 256 karaktere kadar büyüyebilen host isimlerinin IP’ye çevirmek için kullanılan bir sistemdir. Türkçe karşılığı “Alan İsimlendirme Sistemi” olan DNS çok basit bir sistemle çalışır. Sistem, kolay anlaşılabilir makina ve alan isimleri ve makine IP adresleri arasında çift yünlü dönüşümü sağlar.

DNS’nin asıl amacı ağ üzerinden veya IP numarası ile ilgili sorgulamalara yanıt vermektir ve bunu yapmak için BIND (Berkeley Internet Name Domain) yazılımını kullanır. Bilgisayar ortamındaki erişimi kolaylaştıran bu sistem sayesinde kullanıcı bir siteye ulaşmak istediği zaman DNS sayesinde o sitenin internette hangi alanda bulunduğu kolayca çözümlenir ve erişim sağlanır.

DNS sisteminin yürütüldüğü mekanizmaya ise “DNS Sunucusu” adı verilir. DNS sunucusu, web adresini IP adresine çeviren ana internet sunucusudur. Zaman zaman kullanıcı bir web sitesine ulaşım sorunu yaşayabilir. Bu durumda internet kullanıcısı ‘DNS sunucusu yanıt vermiyor’ ikazını alır. Bilgisayarınızın DNS ayarları doğru bir şekilde yapılmış olsa dahi bu ikazı alabilirsiniz.

DNS hatası internet kullanıcılarının karşısına sıklıkla çıkan bir problemdir. İnternet servis sağlayıcısından kaynaklanan sorunlar, anti virüs yazılımları, modem ya da yönlendiricinin arızalı olması bu hatanın görülme sebepleri arasındadır. Bu durumla karşılaşıldığında kullanıcının ilk olarak, ağ merkezi bölümünden internet ile ilgili bir sorun olup olmadığını kontrol etmesi gerekmektedir.

dns nasıl değiştirilir

DNS Nasıl Değiştirilir?

Kullanıcılar mevcut DNS ayarları ile istedikleri her web sitesine erişim sağlayamadığı zaman DNS ayarlarını değiştirmek isteyebilirler. Android, İOS ve Windows işletim sistemlerinin her biri için bu ayarlar farklıdır. Aşağıda Windows için DNS ayarlarının nasıl değiştirildiğini bulabilirsiniz.

  • Denetim masasında bulunan ağ durumları ve görevleri görüntüle simgesine tıklayın.
  • Mevcut internet bağlantınıza erişin ve özellikler butonuna tıklayın.
  • Karşınıza çıkan ekranda “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)”’ü seçin ve özellikler butonuna tıklayın.
  • Yeni DNS adresini girin ve tamam butonuna tıklayın. Daha sonra karşınıza çıkan alternatif DNS listesinden seçim yapın.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir