Disney Prensesleri İsimleri Ve Özellikleri

Disney günümüzde animasyon ve çizgi film alanında en başarılı kurum olarak dikkat çekmektedir. Pek çok karakteri bizlere kazandırmıştır. Disney denilince akla ilk olarak animasyon filmlerinden bizlere kazandırdığı prens ve prensesler gelmektedir. Disney karakterleri çocukların en sevdiği karakterler olarak hayatımızda yer edinmektedir. 

Disney filmlerinde genelde eski masallardan esinlenilerek karakterler oluşturulmuştur. Gerçek hayatta görülmesi güç ve hatta imkansız masal kahramanları olması disney prenseslerini daha da ilgi çekici bir hale getirmiştir. Disney filmlerinde yer alan prensesler birçok ürüne de simge olmuşlardır.

Disney Prensesleri İsimleri

Disney prensesleri farklı özellikleri ve güzellikleri ile kız çocuklarının en sevdiği karakterler arasında yer almaktadır. Disney ‘in usta çizerleri tarafından oluşturulan ve yaşam kazanan prensesler;

 • Pamuk Prenses
 • Sinderella
 • Aurora
 • Arıel
 • Bella
 • Yasemin
 • Pocahontas
 • Mulan
 • Tiana
 • Rapunzel
 • Merida

olarak sıralanmaktadır. Listemizde yer alan prensesler izleyiciler tarafından en çok sevilen karakterlerdendir.

Disney prensesleri genel olarak iyi kalpli kötülükle mücadele eden karakterlerdir. Bir çoğunda ortak özellik olarak bağımsızlıklarına düşkün olmaları ve cesur olmaları ile dikkat çekmektedir. Bir prenses olmaları nedeniyle onları ilk başlarda ulaşılamaz kahramanlar olarak gösterse de filmlerde hemen hemen hepsi halkın içinde yaşama isteği duyan karakterlerdir.

Disney karakterlerinin bu kadar sevilmesi ve vazgeçilmez olmalarında ki en büyük neden de halka kendini sevdirmeleri olmaktadır. Disney en büyük animasyon film yapımcısı olarak yüzlerce farklı karakter ortaya çıkarmış olsa da en çok sevilen bu karakterler üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen hala sevilmektedir. 

Pamuk Prenses

Pamuk Prenses
Pamuk Prenses

Pamuk prenses disney tarafından hayatımıza katılan ilk prenses olma özelliğine sahiptir. Walt Disney Animation Studios’un 1937 yılında oluşturduğu ilk animasyon film olan pamuk prenses ve yedi cüceler aradan yıllar geçmesine rağmen hala izlenen ve sevilen filmler arasında yer almaktadır. Pamuk prenses çocuklar tarafından en sevilen karakterlerden birisidir. 

Pamuk prenses simsiyah saçları kiraz gibi kırmızı dudakları ile güzelliği ile büyüleyen bir karakterdir. Kar gibi bembeyaz teni ile dikkat çeken karakter kötü kalpli üvey annesinin elinden kaçarak yedi cücelerin yanına sığınmıştır. Yedi cüceler ile beraber yaşayan pamuk prenses onların işlerinde yardımcı olarak ne kadar iyi kalpli ve güzel bir insan olduğunu göstermektedir. Üvey annesi olan kötü kalpli cadının yedirdiği elmadan zehirlenmiştir. Daha sonra iyi prensin öpmesi ile hayata geri dönmüştür.

Sinderella

Sinderella

Sinderella, ikinci olarak oluşturulan disney prensesidir. Animasyon alanında “Disney Prenseslerinin Lideri” olarak kabul görmektedir. Kötü kalpli üvey annesi olan Lady Tremaine ile üvey kız kardeşleri olan Drizella ve Anastasia babasının ölümünden sonra Sinderella’yı köleliğe zorlamıştır. Sinderellanın tek mutluluk kaynağı kuşlar ve fareler gibi hayvan arkadaşlarıdır.

Bir fransız masalı olan Sinderella bir gün periler tarafından hazırlanarak kralın düzenlediği baloya gizlice gönderilir ancak gece 12 olmadan eve dönmesi gerekmektedir. O saatte eve dönemeyen Sinderellanın arabası bal kabağına dönüşmüş kendisi de kaçarken ayakkabısını düşürmüştür. Ona aşık olan prens ise ayakkabısını alarak tüm ülkede onu aramış ve sonunda bularak onu kurtarmıştır. 

Aurora

Aurora disneyin ilgi çeken 3. prensesidir. Uyuyan güzel olarak da bilinmektedir. Güzel bir prenses olan aurora uyku büyüsü sonucu uyumaya mahkum edilmiştir. Pamuk prenseste olduğu gibi yakışıklı bir prens tarafından uykudan uyandırılmıştır. Aurora klasik bir peri masalı olan uyuyan güzel filminin altın saçlı kırmızı dudaklı bir karakteri olarak ilgi çekmektedir.

Ariel

Ariel
Ariel

Disney dünyasının 4. güzel prensesidir. Küçük deniz kızı masalının ünlü karakteridir. Kral triton ‘un 7 güzel kızından en küçük olanıdır. Ariel bir denizaltı krallığı olan atlantica da bir deniz kızı olarak yaşamaktadır. Ariel deniz altında yaşamaktan sıkılarak kötü kalpli cadı ile anlaşma yaparak insan dünyasına geçiş yapmıştır. Ariel, parlak kırmızı saçları, mor / lavanta renkli deniz kabuklu sutyeni ve yeşil balık kuyruğu ile cesur ama bir o kadarda risk almayı seven bir hayalperest prensestir.

Bella

Bella
Bella

Hayatı köyde geçen ve kitap okumayı seven bella bir o kadar da macera yaşamak istemektedir. Bella ‘nın babası bir canavar tarafından tutsak adilmiştir. Bella ‘da babasını kurtarmak için kendi özgürlüğünden feda etmiştir. Bella ilk başlarda canavardan korksa da kendisini aç kurtların elinden kurtardığı için ona minnet duymaktadır. 

Bella ile canavar bir süre sonra çok iyi anlaşmaya başlarlar ve klasik peri masallarında olduğu gibi canavar prense dönüşür ve bella ile mutlu bir birliktelik kurarlar. Bella bağımsız, zeki ve feminist bir karakter olarak tasvir edilmektedir. Bella disney karakterleri arasında daha olgun ve daha kadınsı olması ile tanınmaktadır. 

Yasemin

Yasemin
Yasemin

1992 yılında yayınlanan disney filmi olan Aladdin in başrol oyuncularındandır. Yasemin sert, cesur ve kendine güvenen bir karakter olarak dikkat çekmektedir. Yasemin bağımsızlığına ve özgürlüğüne düşkün bir karakter olarak babasının zorlamalarından bıkmıştır. Sihirli halı üzerinde yolcluk eden ve prensliğini gizleyen Aladdin ile tanışmış ve onunla hayatını birleştirmiştir. Yasemin disney karakterleri içerisinde ilk avrupa kökenli olmayan karakterdir. 

Pocahontas

Pocahontas
Pocahontas

1995 yapımı disney filminin başrol oyuncusudur. Amrikalı bir şefin kızı olarak şamanist güçlere sahip olduğu düşülmektedir. Yaşının çok üzerinde bilgi ve düşünce yapısına sahiptir. Tam bir maceraperest olan prenses doğa ve hayvanlar ile iletişim kurabilmektedir. Aynı zamanda yabancı dilleri de anlayabilmesi ile dikkat çeken doğa üstü özelliklere sahiptir. Pocahontas asil, bağımsız ve son derece maneviyatı kuvvetli bir genç kadın olarak dikkat çekmektedir. 

Mulan

Mulan
Mulan

1998 yılında disney tarafından yapılan MULAN filminin ana karakteridir. Film 6. yy kuzey ve güney hanedanları dönemine ait olan Hua Mulan efsanesinden uyarlanmıştır. Mulan tipik kadın karakterlerin aksine kendinden özgür ve cesur bir kadın olarak dikkat çekmektedir. Efsanenin ait olduğu zamanın Çinli kızlarının aksine doğal güzelliğine rağmen zarif, sessiz ve mahrum olmaktan daha ziyade beceriksiz, açık sözlü ve bağımsız bir karakterdir.

Bir çöp çatan ile yaptığı görüşmede güzel olmasına rağmen asla kendisine bir eş bulamayacağı iddaa edildi. Babasının hastalığı nedeniyle çin ordusuna asker olarak katılmasının maceraları anlatılmaktadır. Orduda kimse onun bayan olduğunu anlamamış kendisini gizlemiştir. Bu da filmi daha da heyecanlı kılmaktadır.

Tiana

Tiana
Tiana

Disney tarafından yapılan 2009 yılında yayınlanan 49. animasyon filmi olan “The Princess and the Frog” filminde yer almaktadır. Tiana dokuzuncu Disney Prenses karakteridir. Tiana, filmin başlarında çalışkan, iddialı ve güzel bir genç kadın olarak resmedilmiştir. New Orleans, Louisiana’da yaşayan Tiana, kendi restoranını açmak hedefine ulaşmaya çalışmaktadır. Bu hedefine ulaşması sırasında yaşadığı maceralar ve ilginç hikayeler filmde yer almaktadır. 

Rapunzel

Rapunzel
Rapunzel

Bir alman masal kahramanı olan Rapunzel Disney ‘in 2010 yılı yapımı olan 50 . animasyon filmi tangled filminde rol almıştır. Rapunzel 1812 yılında kaleme alınan Alman Grim kardeşlerin masalında yer almaktadır. Rapunzel masalı fakir bir ailenin kızını bir cadıya evlatlık vermesi ile başlamaktadır. Rapuzel iyliği ve sevecenliği ile masalda kendini göstermektedir. Ayrıca Rapunzel yeşil gözlere ve çillere sahip olan tek disney karakteri olarak da dikkat çekmektedir. 

Merida

Merida
Merida

Merida, 2012 yılı yapımı olan Pixar filmi Cesur ‘da ortaya çıkmıştır. Merida, Kral Fergus ile birlikte krallığı yöneten Kraliçe Elinor’un 16 yaşındaki kızıdır. Kraliçe Elinor’un kızından çok büyük beklentilerde olması onun bir prenses gibi yaşamasını istemesi Merida ’nın annesi ile arasında sürtüşme çıkmasına neden olmaktadır.

Elinda ’nın Merida ’yı uygun bir kraliyet hanımı olarak görmek istemesine rağmen, Merida kendi kaderini çizmek ve hayatını kontrol altına almak isteyen aykırı bir kızdır. Merida ‘nın okçuluk becerilerini geliştirmiş olması onun şimdiye kadar gelmiş geçmiş en iyi okçulardan birisi olmasını sağlamıştır. Disney karakterleri arasında savaşçı kişiliği ve aykırı tavırlarıyla ünlü bir feminist karakterdir. 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir