Country Dekorasyon Nedir?

Evlerimizi de giydiririz. Temizler, paklar ve makyajını yaparız. Mobilyalar, yüzey kaplamalar, aydınlatmalar ile yaşam alanlarımıza bir karakter tanımlar çoğu zaman da kendimizi yansıtırız. İlgi alanlarımız ve merakımız değişkendir, birbirinden farklıdır ve gelişen dünyada hayalimizi daha önceden kurup metaya dönüştürmüş bir üretici mutlaka vardır. Kendimizi onun yaratımında ifade edebileceğimizi görür, satın alır ve yerleştiririz.

Country Dekorasyon Nedir

Doğaya Kaçış

İnsanoğlunun seyahat ile olan bağı, şehire göçtükten sonra köye olan hasretle daha da kuvvetlenmiştir. Şehirde doğup büyüyenler ise bilinçaltı bir özlemle belki, oralara evler yapar; ya da şehirin biraz kıyısında bağ bahçe içinde nefes alabilecekleri düzenler kurarlar. Ve ne enteresandır ki bu duygu globaldir. Dünyanın her yerindeki insanlar, özellikle günümüzde, doğaya kaçış isteği içerisindedir. Bu kontrolsüz istek evlerimizi giydirdiğimiz dekorasyon şekillerimize de yansır.

Doğayı Evimde Yaşarım Diyenler

Klasik, geleneksel, modern dekore edilmiş şehir evleri, sahil evleri, çiftlik evleri gibi çok farklı zevke ve mekana hitap eden stiller doğmuştur. Yaşam şekilleri yaşam alanlarına da damgasını vurur her zaman. Country dekorasyon da doğanın yumuşaklığını, kapsayıcılığını, kendi özünde rahatlığını evlerinin içinde yaşamayı tercih edenlerin tarzıdır. Modern yaşamın ihtiyaçlarının da göz ardı edilmediği bu tarzda “kırsal ve köye ait” olan her şeyi konumlandırabilirsiniz.

Country: Rahat, Sıcak ve Misafirperver

1990’ların başında İngiltere, Amerika ve Fransa kırsalındaki dekorasyon fikirlerinin mobilya tasarımlarında uyarlanması ile kendini göstermeye başlamıştır “County” anlayışı. Çiçek ve hayvan desenleri, taş ve ahşap gibi organik malzemeler, bitkiler bu tarzın doğal estetiğinin en önemli öğeleridir. Modern dekorasyonda görülen katı çizgiler ve mesafeden ziyade; daha rahat, daha sıcak ve davetkar, misafirperver bir dokusu vardır.

Konforlu, Sade, Zarif Mobilyalar

Masif ahşabın temel dokuyu oluşturduğu mobilya seçiminde, paslanmış metal detaylara da yer verilebilir. Eski ve yıpranmış mobilyalar bir yaşanmışlık hissiyatını körüklediğinden, kırsaldaki emeği görünür kılmak adına da başlıca karakterler olarak yerini alır. Parlak ve pürüzsüz değil, pürüzleriyle kıymetlidir onlar. Antikacılarla ahbap olmak bu noktada işleri kolaylaştırabilir. Aksesuarlarda da eski ve yeniyi harmanlamak gerekir. Hasır sepetler, ahşap kapılar, şömine, taş duvarlar. Şehrin kalabalığını yazarken bile unutturuyor.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir