Atm’den Havale Nasıl Yapılır? Havale Nedir?

Teknolojinin sürekli olarak ileriye gitmesi, insan hayatını gitgide daha kolay hale getirmeye devam ediyor ve günlük işlerin daha kısa zaman içerisinde bitirmesine olanak tanıyor. Şubede dakikalarca hatta saatlerce sıra beklemeyip ATM’den dakikalar içerisinde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Havale Nedir?

Havale, aynı bankadan yapacağınız para transferine verilen genel isimdir. Örneğin, Garanti bankası hesabı sahibiyseniz para transferi yapacağınız kişinin de banka hesabı Garanti bankası olmalıdır. Bu tip yapılan transfer işlemlerinde havale gerçekleşir.

Havale yapabilmek için mevcut hesabınızda minimum belli bir tutar olmalıdır. Kredi kartı ile havale yapılamaz.

atm havale nasil yapilir

ATM’den IBAN numarası ile havale yapma

Banka hesabı olan müşterilere, banka hesabı açıldığı gün hesap cüzdanı verilir. Bu hesap cüzdanında kişinin kullanmış olduğu kartının IBAN numarası, hesap numarası, şube kodu gibi tüm bilgiler bu cüzdanın içerisinde yer almaktadır.

IBAN numarası 2 harf 24 rakamdan meydana gelmektedir. Peki, para transferi göndereceğiniz alıcının IBAN bilgisini bildikten sonra izlemeniz gereken yollar nelerdir?

1- Müşterisi olduğunuz bankanın ATM’sine kartınızı ardından şifrenizi girdiğinizde karşınıza gelen menüde para transferi seçeneğini seçin.

2- Birinci işlemi yaptıktan sonra banka hesabına seçeneğini seçin.

3- Menüde çıkan hesap numarası, IBAN numarası seçeneğinden IBAN numarası seçildikten sonra, alıcının IBAN numarasını karşınıza gelen menüde doldurarak sizden istenilen bilgileri girdikten sonra işlemi onaylayın.

ATM’den Hesap numarası ile havale yapma

Hesap numarası bankalar arası farklılık gösterebilir.7, 8 haneli olan bankalar varken, 7+1, 8+4 hesap numaralarına sahip olan bankalarda vardır. Ancak endişelenmeyin çünkü ATM’de girmeniz gereken hane sayısı kadar alan olacaktır.

Hesap numarası ile işlem yapmakta tıpkı IBAN numarası ile aynıdır.

1- Müşterisi olduğunuz bankanın ATM kartınızı ardından şifrenizi girdiğinizde karşınıza gelen menüde “Para transferi” seçeneğini seçin.

2-  Birinci İşlemi tamamladıktan sonra banka hesabına tıklayın.

3- Ardından karşınıza çıkan hesap numarası, IBAN numarası seçeneğinden hesap numarası seçildikten sonra, alıcının IBAN numarasını karşınıza gelen menüde doldurarak sizden istenilen bilgileri girdikten sonra işlemi onaylayın.

Ne Kadar Kesinti Olur?

Bankalar arası 0.50 – 1.50 TL bankalar arasında değişiklik göstermektedir.

Para Transferi Hesaba Ne Zaman Geçer?

Havale ile yapacağınız tüm para transferleri anında karşı tarafın hesabına geçektir. 7/24 para transferi yapabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir