Alternatör Nedir?

Alternatör; Araçlarda kullanılan alternatörler aracın motoru çalışma esnasında aynı anda aküyü şarj etmektedir. Diğer bir değişle araçtaki bütün elektrik sistemlerine enerji sağlar. Alternatörler, doğru akım elde etmek amacıyla olması gereken çeviriciye sahip olmadığı için doğru akım üretime göre daha basit, hafif ve dayanıklıdırlar. Alternatörler jeneratörlerde kullanılması ile birlikte motorlu araçların tamamında ayrıca tekne ve hız motorlarının da ayrılmaz parçaları arasında yer almaktadır.

Alternatör Nedir?

Mekanik enerjiyi alternatif enerji üreten ve aynı zamanda çevirici olarak kullanılan elektromekanik bir aygıttır. Birçok alternatör bu işi yapmak için bir manyetik alan içerisinde kullanılmaktadır. Bir bakımdan alternatif akım olarak jeneratör alternatör olarak örnek gösterilmektedir Ancak genellikle bu enerjinin içten yanmalı motor olarak ifade edilen motorların sağladığı alternatif akım araçları bu şekilde tanımlanmaktadır. İlk olarak alternatör sistemi temel olarak 2. dünya savaşında özellikle ordu için kullanılan taşıtlar için kullanılmaya başlanmış olup savaştan sonra tüm dünyada üretilen araçlarda kullanılmaya başlanmıştır.

Alternatör Nedir
Alternatör Nedir

Alternatör Nasıl Çalışır?

Alternatörler doğru akım cihazlarda olduğu gibi mantığı aynıdır. . Bir iletkenin etrafındaki manyetik alan değiştiği takdirde iletkende akım meydana gelmektedir. Modern alternatörde rotor adı verilen mıknatıslar, sabit iletken sarmalı içerisinde ya da çevresinde dönmektedirler. Mekanik enerjinin rotorları çevirmesiyle birlikte iletkenler etrafındaki manyetik alan değişkenlik gösterir ve mıknatıslar çalışmaya başlar.

Otomobillerde kullanılan alternatörlerde motordaki manyetik alanı fırçalar ile dönüşüm akımla oluşturulmaktadır. Alternatörün meydana getirdiği voltaj kontrol edilebilmesi sağlanmaktadır. Fırçasız alternatif akım üretenleri çoğunlukla binek araçlarda kullanılanlardan çok daha büyük üretenler olmaktadır Alternatörler 2 ye ayrılmaktadır. Detaylarına bakılacak ana ve ikaz sistemi olarak bilinen Ana sistemin hareketli olan kısmı ana rotor devir sayısına göre değişen miktarda kutuplardan oluşur. Rotordaki ana kutuplar dönüştürücü makinenin kendi devrinde döndürülür.

Kutuplarda manyetik akının oluşması için doğru akım gereklidir. Ana kutuplara doğru akım ikaz sistemi tarafından verilir. İkaz sisteminin ise ana sistemle aynıdır ancak kutup ve sargılar ters durumdadır. diğer bir değişle, ikaz sisteminde kutuplar hareket etmez Ana statordaki bağımsız yardımcı parçalardan geçen akım voltaj regülatörü de dolarak kullanılmaktadır.

Alternatör Çeşitleri Nelerdir?

Alternatörler 3 gruba ayrılmaktadır alternatör çeşitlerine detaylı olarak bakılacak olursa;

 – Klasik tip alternatörler

 – Fırçasız alternatörler.

 – Kompakt alternatörler olarak sıralanmaktadırlar.

 Ayrıca uyartım şekillerine göre alternatörler kendi içlerinde yine çeşitlerine göre 3 gruba ayrılmaktadır.

 – Uyartım diyotsuz alternatörler, 

 – Nötr nokta diyotlu alternatörler.

 – Uyartım diyotlu alternatörler olarak tanımlanmaktadır.

Alternatör İç Yapısı Nasıldır?

Kasnaklar, kapaklar, doğrultuculardan meydana gelen alternatör, çelikten üretilen dayanıklı bir gövdeye sahiptir. Rotor adı verilen ve dönme hareketi motorun çalışma şeklini düzenlemek amacıyla mıknatıslar misli kat ile artırılmış hıza dayanacak durumda üretilirken aynı zamanda cihazda yer alan soğutma fanı da bir dökme alüminyumdan üretilmektedir. 

Alternatör Kaç Volt İle Çalışır?

Alternatör, kısaltması AC olarak alternatif akım üretilmektedir. Aracın aküsü ise DC doğru akım ile çalışır. Alternatör üretmesi AC, diyotlar tarafından DC’ye çevrilir ve aküye gönderilir. Akünün çalışma prensibi bu planda çalışmaktadır. Alternatörler sadece araçlarda değil adaptörlerin çalışma prensibi de bu şekilde işlemektedir. Yüksek akımı alternatörler sayesinde normal akıma çevirerek cihaza göndermektedir. Bu durum alternatörleri regülatör olarak da denilmektedir.

Alternatör Nasıl Bozulur?

Alternatörler binek araçlarda aküyü şarj eden çok önemli cihazlardır. . Dolayısıyla herhangi bir arıza meydana geldiğinde veya çalışmadıklarında otomobillerin aküsü şarj olmayacaktır. . Akünün enerjisi azalmaya devam etmesi halinde aracın performansında ciddi bir düşme söz konusu olacaktır ki. Akü tamamen boşalması halinde, alternatörün tamir edilmesi ve aküyü tekrar şarj etmesi ile aracın performansı yükselmeye başlayacaktır. Alternatörlerde oluşan ve anlık bir arıza, kayış ve rulman bölümlerine kadar ulaşır ve motorun durması söz konusu olacaktır.

Araçlarda Alternatör Arızası Nasıl Öğrenilir?

Alternatör motor ile elektrik aksamını birbirine bağlar ve bu sayede aracın içerisindeki tüm elektrik ve akü ile çalışan aksamlar arasında bir köprü görevi kurmaktadır. Otomobillerde Alternatör arızası ışığı ile sürücü uyarılmaktadır. Bu durum söz konusu olması halinde en yakın servise mutlaka ulaşılmalı ya da çekici çağırılarak servise araç alınmalıdır. Servis aracın elektrik bağlantı ve aksamlarını kontrol ederek alternatörleri tekrar devreye sokmak için işlemlerini sürdürecektir.

Alternatör Nasıl Onarılır?

Alternatör arızalandığında öncelikle cihazı motordan tamamen ayırmak gerekecektir. Bu işlemlere sırasıyla bakılması arıza tespitinin hızlıca gerçekleşmesi sağlanacaktır. Birinci etap akünün pozitif kutbu sökülür, sonrasında kayış yerinden çıkarılır. Alternatörün elektrik soketi yerinden çıkarılır. Bu noktada soketin kırılmaması çok önemlidir. Soket çıkarıldıktan sonra alternatör de yerinden çıkarılır ve arka kısımda yer alan vidalar açılarak kapak kısmı açılarak iç malzemeleri sırasıyla kontrol edilir bu malzemeler kontrol edilirken bir takım noktalar kontrol edilmelidir.

Konjektörler ve strator araçları kontrol edilerek arızalanan parça tespit edilip yenisi ile değiştirilmelidir. Bazen alternatör kömürünün bitmesi diğer bir arıza sebebi olmasıdır. Bu durumda alternatör kömür değişimi mutlak surette yapılması gerekmektedir. Yapılan bu değişikler ile birlikte arıza sebebi ortadan kalkacaktır.

Alternatör Kayışı Nedir?

Alternatör kayışı diğer bir tabir ile V kayışı olarak bilinmektedir. Motorlu araçların içerisinde krank milinden aldığı güçle birlikte, vantilatör, şarj dinamosu ve su pompasına gönderilmesini sağlayan lastik bağlantı noktasıdır. Alternatör kayışı olarak da adlandırılan bu aksam, otomobillerde klima ve ısıtma sistemlerinin işlevlerini gerçekleşmesinde büyük görevi vardır.

V kayışı (Alternatör Kayışı) Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

V kayışları (alternatör Kayışı) , Bir otomobilin en çok işlev gören parçaları arasında yer almaktadır. Bu kayış çok işlev görmesi sebebiyle çok aşınır ve sıkça onarıma ihtiyaç duymaktadır. Bakıma ihtiyaç duyulmasının sebebi oksitlenme ve aşınmasıdır. Bu bağlamda V kayışı; aşınma, gevşeme gibi durumlara karşı belirli periyodlarda mutlaka bakımı yapılmalıdır. Her otomobilin kendi aksamlarına ve malzemelerine göre bir bakım periyod zamanları vardır. Bu zaman aralığı servisler tarafından belirlenmektedir. Genellikle ortalama 50-60 bin kilometre aralığında triger seti ile birlikte V kayışının da değiştirilmesi mutlaka yapılmalıdır. Değişim yapılmadığı takdirde ciddi hasarlara sebebiyet verebilmektedir.

V Kayışı Ücretleri Ne Kadar?

V kayışları fiyatları, Otomobillerin cinsleri, markası, modeli ve üretici firma gibi sebeplerden dolayı farklılık göstermektedir. Binek otomobiller için üretilen malzemelerin boyutları daha kısa olması sebebiyle fiyatları büyük araçlara göre daha uygun bütçe aralıklarında olmaktadır. Ancak büyük araçların malzemeleri büyük olması sebebiyle fiyatlar artmaktadır. Kayış ücretleri kayışın kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. V kayışlarının ortalama bir fiyatı vardır. Bu fiyatın altında olan v kayışlarına şüphe ile bakılmalı kalitesiz bir malzemeden üretildikleri göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

Alternatör Kayışı Bakım Onarım Nasıl Yapılır?

Alternatör ve alternatör kayışları mutlaka yetkili araç servislerinde onarımı ve bakımı yapılmalıdır. Bu malzemeler titizlik ve özen isteyen malzemelerdir. Yetkisiz servislerde veya uzman teknik personel tarafından yapılmayan servislerden çıkan otomobillerin hem maddi hem de yolcu ve sürücü sağlığı açısından riskleri büyük olmaktadır.

Görünüşte kolay gibi görünen bu malzemelerin yerine tam olarak monte edilmesi oldukça önem taşımaktadır. Kayışın tam olarak yerine oturtulmaması sebebiyle kayış kopmaları söz konusu olacaktır. Ayrıca V kayışının kopma sebeplerini toparlanacak olursa; değişim zamanında uygun bakımlarının yapılmaması sebebi ile kopmalar yaşanabildiği gibi ayrıca kaliteli alternatör kayışı kullanılmaması veya montajının doğru yapılmaması sebebiyle kopmalar yaşanmaktadır.

Alternatör kayışı bozulmalarında sürüş esnasında motordan gelen ses ile anlaşılır ayrıca sert ses çıkartmakla birlikte artık son model araçlarda kayışta oluşan hasarlar arıza lambasıyla sürücüyü uyarmaktadır.

Hibrit Otomobillerde Alternatör Akımı Nasıl Sağlanır?

Hibrit otomobillerde alternatör ve marş motorunu içten yanmalı motoru olarak çalıştırmaktadır. Mekanik gücün bir kısmını sağlar ve aküyü şarj eden bir motor jeneratör ile yer değiştirir Hibrit araçlar elektrik akımı ile şarj özelliği olan araçlardır. Piyasada artık yakıt yerine çevre dostu elektrikli araçlar oldukça tercih edilmeye başlamıştır. Hibrit araçlarda yakıt ile kullanılan araçlardan çok daha büyük alternatörler kullanılmaktadır. Normal motor güçlerinden daha fazla jeneratör görevi gören bu sistemde elektriğin gücü aracın performansı oldukça artmaktadır.

Özel şarj etme cihazlarına bağlanan bu araçların akım güçlerini kontrol eden bir panel aracılığı ile araca zarar vermeden ortalama 3-4 saat içerisinde tamamen araç şarj olmaktadır. Son yıllarda alternatör voltaj düzenleyici görevleri otomobilin teknolojik aksam olarak bilinen bilgisayar sistemine bağlıdır. Alternatör tarafından sağlanmaktadır. Voltajın düzenlenmesi ile emilen hava sıcaklık bölümü, motor yükünden elde edilen hava sıcaklığına kadar çeşitli etkenler ile iletilir.

Çorlu Web Tasarım

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir