A Vitamininin Faydaları Nelerdir?

İnsan vücudunun gelişimini tamamlaması için çeşitli vitaminlerden yeterli ölçüde alması gerekmektedir. Her vitaminin kendine has faydaları bulunmaktadır. Vücudumuzun sağlıklı olarak fonksiyonlarını sürdürebilmesi için gerekli olan bileşenlere vitamin denir. Vücudumuzun hangi vitamine ihtiyaç duyduğunu tespit edip ardından vitamin takviyesinde bulunmalıyız. Vitaminler arasında adını sıklıkla duyduğumuz A vitamini çeşitli faydalarıyla pek çok soruna iyi gelmektedir. A vitamini, karaciğerde depolanan ve yağda çözünebilen bir vitamin çeşididir. Ayrıca besinlerde doğal olarak bulunma özelliğine sahiptir.

a vitamini

Vücudumuzun genel işleyişine yön veren oldukça önemli bir vitamindir. Yağda çözünebildiği için vücut tarafından depolanabilir. A vitamini genelde, karaciğerimizde retinil ester şekilde depolanır ve vücudumuza işlendikten sonra dağılım göstermeye başlar. Çözülen bu vitamin vücudumuzun ihtiyacına göre ayrıştırılır. Beyaz peynir, alabalık, havuç, brokoli, ıspanak, somon, uskumru, tereyağı, yumurta sarısı, yağlı süt, krema, balık yağı gibi besinlerde bolca bulunur. A vitaminin insan vücuduna olan faydaları arasında en fazla bilinenleri derledik. Detaylarıyla inceleyelim.

  • A vitaminin bilinen en belirgin özelliği, görme duyusuna iyi gelmesidir. Göz retinasına renk veren pigmentleri üretir. Böylece düşük ışıkta dahi iyi bir görüş sağlar. Havuç içerisinde bol miktarda bulunduğu için tüketimi önerilir.
  • Cildi onarmada ve güçlendirmede son derece faydalı bir besindir. Cilt hastalıklarını iyileştirmek için de birebirdir. Cilde parlaklık ve ışık verir. Cilde yaşa karşı oluşan, elastikiyet kaybını azaltır.
  • Bağışıklık sistemini yüksek oranda güçlendirir ve iyi çalışmasını sağlar. Bağırsak ve dokuların yapımında etkin görev alır. Enfeksiyonlara karşı bir kalkan görevi görür.
  • Erkek ve dişilerde üreme sisteminin doğru ve yeterli çalışmasında rol oynar.
  • Diş gelişimi için son derece önemlidir ve çürümeleri de önler. Yeterli miktarda A vitamini tüketimi, sağlıklı bir diş ve diş eti için önemlidir.
  • Proteine dönüşebilen bir besin olduğu için kemik gelişiminde önemlidir.
  • Mide ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Saç dökülmelerini önler.
  • A vitamini, Akciğer kanserine yakalanma riskini azaltır. Beta karoten açısından zengin beslenme, akciğer kanserine karşı yoğun koruma sağlar.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir